Termin Blue Monady obecnie sprowadza naszą uwagę na zaburzenie psychiczne, jakim jest depresja. Dzięki takiemu jednemu dniu w roku, każdy z nas może zwrócić się ku wiedzy psychologicznej, przeanalizować emocjonalne stany swoje i swoich bliskich, a także dowiedzieć się jak rozpoznawać i radzić sobie z depresją.
Zaburzenia depresyjne, stanowią grupę objawów depresyjnych, występujących w przebiegu zaburzeń nastroju. Wiążą się one przede wszystkim z obniżeniem nastroju, niską samooceną, zaburzeniem rytmu dobowego, spowolnieniem psychoruchowym, zmniejszeniem apetytu i niezdolnością do przeżywania przyjemności.
W poszerzaniu swojej wiedzy o zaburzeniach depresyjnych, warto jest nauczyć się różnicy pomiędzy smutkiem, a depresją. Otóż smutek występuje u każdego człowieka naturalnie i trwa zdecydowanie krócej niż obniżenie nastroju w zaburzeniach psychicznych – kilka/kilkanaście godzin, przy czym w zaburzeniach nawet wiele tygodni i miesięcy.
W depresji mamy do czynienia z wyjątkowo głębokim obniżeniem nastroju, które często uniemożliwia normalnie funkcjonowanie. Wpływa ono negatywnie na inne aspekty życia człowieka chorego. Smutek taki jest zbyt głęboki i silny, aby nie zwrócić na niego uwagi. Oddziałuje na organizm człowieka, objawiając się dolegliwościami fizycznymi.
W leczeniu depresji niezwykle ważna jest zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia. Chory musi jak najszybciej zostać zdiagnozowany i podjąć odpowiednie leczenie. Dzięki dobrze dobranej terapii, będzie on w stanie stopniowo wracać do życia sprzed choroby.