Zadbaj o czyste powietrze w swoim domu 1

i

Autor: Materiały prasowe

Ból gardła, przesuszona skóra i inne dolegliwości. Jak poradzić sobie z suchym powietrzem?

2022-02-15 17:07

Kiedy w czasie sezonu grzewczego w naszym domu staje się zbyt sucho, pojawia się drapanie w gardle, nosie, kaszel, problemy skórne. Częste podrażnienie błon śluzowych to zimowe dolegliwości spowodowane zbyt suchym powietrzem.

Istnieją sprawdzone sposoby na zbyt suche powietrze w domu.  Wieszając na grzejnikach pojemniki z wodą lub mokre ręczniki szybko nawilżymy pokój. Jednak bardziej wydajnym rozwiązaniem jest obecnie nawilżacz powietrza, który w stałym tempie emituje parę wodną. Niezależnie od tego warto zadbać również o ochronę organizmu przed nadmierną utratą wody. A zatem należy regularnie wietrzyć mieszkanie dla wyrównania wilgotności, dostarczenia tlenu i zmniejszenia ilości kurzu. Przede wszystkim należy pić dużo płynów jak: wody, soków, herbat i naparów ziołowych, napojów izotonicznych przynajmniej 2 litry dziennie. Zbyt suchą skórę można chronić przed utratą wody, smarując ją kremami, emulsjami lub balsamami, które pomagają zatrzymać wilgoć w naskórku. Na rynku jest ogromny wybór kosmetyków i emolientów do nawilżania i natłuszczania ciała. Powinny o to zadbać zwłaszcza osoby ze skrajnie wysuszoną, atopową skórą. Bardzo wrażliwa na wysuszenie jest skóra ust, dlatego zawsze warto mieć pod ręką pomadkę ochronną, balsam do ust lub wazelinę, aby nie dopuścić do powstania bolesnych pęknięć i łuszczenia naskórka.

Komfort oddychania, stan gardła i nosa można poprawić także dzięki nawilżaniu błon śluzowych. Inhalacje z roztworu soli fizjologicznej wspomogą oczyszczające funkcje śluzówek górnych dróg oddechowych. Warto je robić przy suchości, bólu i infekcjach gardła.

Szybkim i prostym sposobem na nawilżenie i oczyszczenie wnętrza nosa jest zastosowanie izotonicznego to znaczy o stężeniu soli takim, jakie mają nasze płyny ustrojowe roztworu wody morskiej lub innych płynów, kropli i aerozoli przeznaczonych do tego celu. Niektóre takie preparaty zawierają dodatkowe substancje nawilżające, np. glicerynę, kwas hialuronowy lub wyciągi roślinne bogate w polisacharydy, które powlekają i chronią błonę śluzową nosa. Dobrym rozwiązaniem są także specjalne oleje, które – wkraplane do nosa – pokrywają śluzówkę tłustym filmem i zmiękczają ją oraz chronią przed utratą wody. Zastosowane na noc pomagają zmniejszyć poranne dolegliwości spowodowane oddychaniem przez całą noc zbyt suchym powietrzem w sypialni.

Źródło internet.

Ocieplenie poddasza - nagroda firmy Knauf Insulation w konkursie „Czyste powietrze z Muratorem”

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają