Starcia w capoeirze skupiają się na kopnięciach. Tym, co najbardziej odróżnia capoeirę od innych sztuk jest niezwykła płynność i dynamizm ruchów wykonywanych podczas walki. Dzięki temu potyczki adeptów capoeiry są nie tylko przyjemne dla oka, ale też nieprzewidywalne.
Nieodłącznym elementem pokazów capoeiry jest rytuał zwany roda (wym. hoda). Tanecznym ruchom wojowników towarzyszą zebrani dookoła capoeiristas - adepci tej sztuki walki. Podczas każdej rody grupie capoeiristas przygrywa w rytm walecznego tańca orkiestra ("bateria"), która gra na instrumencie zwanym berimbau. Jest to jednosmyczkowy instrument smyczkowy, złożony z kija, naciągniętej struny i pudła rezonansowego.
Wejście do grupy trenujących capoeirę rozpoczyna rytuał swoistej inicjacji - tzw. batizado. Batizado stanowi najważniejsze wydarzenie w karierze każdego adepta capoeiry - odbywa się zresztą tylko raz. W rytuale tym, po walce z najbardziej wtajemniczonym członkiem grupy, zawodnik otrzymuje sznur (cordao), którego kolor będzie się zmieniał wraz z coraz wyższym stopniem wtajemniczenia ucznia.
Niezależnie od rytuałów, nauka capoeiry daje duże umiejętności w typowym starciu. Jej trening czy elementów realnej walki i samoobrony, w tym zwinności i wielu różnych technik kopnięć czy obaleń.
Ćwiczyć capoeirę może praktycznie każdy - przeszkodą może być właściwie tylko motywacja samego zawodnika. Zresztą capoeira uważana jest ostatnio za jedną z najmodniejszych sztuk walki, która zyskuje coraz więcej miłośników. Koszt miesięcznych treningów to ok. 190 zł.