Jeśli dużo zjesz, np. obiad był dość obfity, to można czuć ospałość. Jednak zwykle nie trwa ona długo. Na czas trawienia układ pokarmowy zużywa większość energii. To właśnie może powodować chęć ucięcia sobie drzemki. Jednak jeśli takie uczucie towarzyszy po każdym posiłku albo jest nie do przejścia i faktycznie zmusza do położenia się spać choćby na 20 minut, warto poszukać przyczyny. Senność po jedzeniu może wiązać się z tym, co jesz, ale potrafi być sygnałem choroby lub niedoborów.
Jedną z przyczyn senności po jedzeniu jest niedoczynność tarczycy. Hormon odpowiada bowiem za przebieg wielu ważnych procesów życiowych, w tym metabolicznych. Obniżona zawartość tyroksyny (TSH) może powodować ospałość, zwłaszcza po zjedzeniu posiłku.
Kolejną przyczyną senności po posiłku jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Ten problem pojawia się zwłaszcza u osób chorujących na cukrzycę typu 1. W przypadku nadmiernej senności po jedzeniu należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci. Ospałość po obiedzie może być jedną z przyczyn cukrzycy, dlatego warto zwrócić się do lekarza.
Jeśli po posiłku u pacjenta występują wahania poziomu glukozy we krwi, również będzie odczuwał senność. Jest to spowodowane wyrzutem insuliny z trzustki, która ma zmniejszyć poziom glukozy w komórkach. Poza sennością pacjent może odczuwać słabość. Widoczne jest drżenie rąk oraz nagły wilczy apetyt.
Senność po jedzeniu może być również spowodowane przez produkty, które znajdują się w naszej diecie. Ospałość mogą powodować słodycze, co wiążę się z wyrzutem insuliny. Podobnie jest w przypadku przyjmowania dużej ilości węglowodanów, a także białek, a zwłaszcza tryptofanu, który powoduje senność. Nie zapominajmy również o alkoholu wywołującym stany euforyczne, a następnie depresyjne, czego objawem jest właśnie ospałość.
Jeśli występują jakiekolwiek podejrzenia,że doskwiera ci jeden z wymienionych problemów,to skonsultuj stan swojego zdrowia z lekarzem.