Chemia niszczy płodność! Uważaj na kosmetyki, środki czystości, a nawet plastikowe pojemniki!

2016-12-01 12:00

Problemy z płodnością ma coraz więcej kobiet i mężczyzn. Teraz okazuje się, że wpływ na to może mieć codziennie stosowana chemia w kosmetykach czy środkach czystości.

Ciężko wyobrazić sobie dzień bez kremów do twarzy, balsamów, pasty do zębów, czy wszelkich środków czystości - płynu do mycia naczyń, podłogi, prania, proszku do prania, produktów do mycia zlewów, umywalek lub toalet. Okazuje się jednak, że wszystkie te produkty mają bardzo negatywny wpływ na płodność człowieka! Gazeta Wyborcza informuje, że temat szkodliwość środków chemicznych na płodność kobiet i mężczyzn poruszono w dwóch publikacjach w PloS One i PloS Genetics. Autorka pierwszej publikacji, prof. Amber Cooper z Washinghton University School of Medicine, przeanalizowała dane pochodzące od ponad 31 tys. osób, w tym prawie 1,5 tys. kobiet, które przeszły menopauzę. Z jej badań wynika, że chemiczne produkty codziennego użytku mogą przyspieszyć menopauzę aż o 4 lata. W środkach tych znajduje się bowiem aż 11 związków chemicznych, wpływających na żeńskie hormony i określanych nawet mianem "hormonalnych zaburzaczy". Są to m.in. DDT, polichlorowane bifenyle (PCB), bisfenol A (BPA), polibromowane etery difenylowe (PBDEs) czy ftalany (sole i estry kwasu ftalowego)

- Po porównaniu wszystkich otrzymanych wyników okazuje się, że narażenie na zbyt częsty kontakt z zaburzaczami hormonalnymi może przyspieszać menopauzę nawet o cztery lata - napisała prof. Cooper w PloS One.

Według prof. Cooper, wielu związków chemicznych nie da się uniknąć, ponieważ znajdują się w glebie, wodzie czy w powietrzu. Należy jednak zminimalizować dostarczanie ich do organizmu, unikając np. odgrzewania jedzenia w mikrofalówce w plastikowych pojemnikach. Środki czystości czy codziennie stosowane kosmetyki nie tylko wpływają na płodność kobiet, ale i mężczyzn. Z drugiej publikacji z PloS Genetics wynika, że związek chemiczny bisfenol A (BPA), który znajduje się wszędzie - w plastikowych butelkach, płytach kompaktowych czy plombach dentystycznych - niszczy plemniki.

- Od prawie 50 lat obserwujemy, że w nasieniu mężczyzn jest coraz mniej plemników. To koreluje z coraz powszechniejszym używaniem substancji chemicznych, w tym bisfenoli - napisała dr Pat Hunt, autorka publikacji w PloS Genetics.

Zobacz: Jak NIEPŁODNOŚĆ wpływa na relację w związku?

Przeczytaj też: Opublikowano listę etycznych i nieetycznych marek. Sprawdź, gdzie znajdują się twoje ulubione!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają