Stres działa na nas jak adrenalina, bardzo silnie reagujamy na podwyższenie się hormonu Kortyzolu, który powoduje szybsze bicie serca i sprawia, że czujemy większą enegrię do działania. Jednak na skórę działa destrukcyjnie.
Jakie choroby skóry może wywołać stres?
- Atopowe Zapalenie Skóry (AZS), tzw. atopię
- Łuszczycę
- Wypryski kontaktowe
- Bielactwo
- trądzik
- łysienie i siwienie włosów
Jakie są objawy depresji skóry?
Swędzenie, nawet podczas kąpieli i gdy bierzemy prysznic - woda może podrażnić naszą skórę. Pieczenie, pojawienie się zaczerwienionych sladów na ciele, nie tylko na twarzy. Swędzenie i pieczenie wzmaga się w nocy, gdy się drapiemy i nie możemy zasnąć stres się potęguje i możemy wpaść w sytuację bez wyjścia - czytamy w miesięczniku "Claudia". Wówczas należy znaleźć nie tylko lekarstwo na zmiany skórne, ale także odstresować się i znaleźć sposób na relaks. Być może brakuje nam potasu i magnezu. Łatwo to sprawdzić robiąc badania krwi.
Jak pomóc zestresowanej skórze?
Badania wykazują, że oprócz pomocy dermatologa potrzebna jest często pomoc psychologa. Jeżeli mamy zbyt dużo stresu w codziennym życiu, poinniśmy nauczyć się go zwalczać. Najłatwiej mają optymiści. Myślenie pozytywne ma tu duże znaczenie, ponieważ wtedy stres szybciej nas opuszcza.
Naukowcy stosują także muzykoterapię. Przeprowadzono badanie, podczas którego pacjenci cierpiący na łuszczycę i atopię byli poddawani naświetlaniu ultrafioletowemu. Pacjenów podzielono na dwie grupy - jedna grupa dodatkowo słuchała muzyki relaksacyjnej, druga naświetlana była w ciszy. Efekty były widoczne dość szybko - pacjenci poddani muzykoterapii szybciej pokonywali chorobę, stan ich skóry poprawiał się na dłużej.
Aby pomóc skórze należy znaleźć przyczynę stresu i szybko ją wyeliminować. Potrzebny jest odpoczynek i relaks, jedzmy dużo warzyw i owoców zawierających potas - banany, suszone morele, figi.