Do niedawna kocie problemy ortopedyczne diagnozowano i leczono analogicznie jak psie. Okazało się jednak, że nie tylko objawy, ale i możliwości terapeutyczne u kotów różnią się od występujących u innych gatunków zwierząt.
Które koty chorują
U kotów objawy nie są zależne od płci, szczepień, stosowania zabezpieczeń przeciwpasożytniczych, swobody w zakresie wychodzenia z domu, a nawet, co ciekawe, od wagi zwierzęcia. Kocia otyłość bywa przyczyną kulawizny, bez typowych cech choroby zwyrodnieniowej. Zaobserwowano natomiast nasilanie zmian wraz z wiekiem - u kotów powyżej 12 roku życia szacuje się występowanie tej choroby nawet u 90 proc. zwierząt. Zauważono też większą częstotliwość zachorowań u niektórych ras, m.in. u kotów syjamskich, perskich, himalajskich oraz maine coon.
Wnikliwie obserwacje
Koty doskonale maskują ból. Dlatego warto przyglądać się zmianom w zachowaniu pupila. O bolesności stawów może świadczyć: zmniejszenie aktywności, niechęć do zabawy, unikanie skakania, wchodzenia po schodach, sztywność ruchów, coraz dłuższe drzemki, zmiana miejsca wypoczynku, ciągłe polegiwanie czy unikanie pieszczot, trudności z wejściem do kuwety, zaprzestanie wychodzenia na zewnątrz lub ograniczenie rewiru. Agresja lub wokalizacja przy dotykaniu kota, braniu go na ręce może także być efektem odczuwania bólu. Nasze spostrzeżenia musi potwierdzić lekarz weterynarii. Zrobi to na podstawie zdjęć rentgenowskich kończyn, które uwidocznią ewentualne zmiany sugerujące zapalenia stawów. Choroba najczęściej diagnozowana jest w stawach kręgosłupa na odcinku piersiowym oraz lędźwiowo-krzyżowym. Zmiany dotyczą jednak również stawów kończyn: biodrowych, kolanowych, skokowych, nadgarstkowych i łokciowych – często obustronnie.
Skuteczne leczenie
W celu ograniczenia bólu i stanu zapalnego weterynarz przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe - przeznaczone dla kotów. Koty są bardzo wrażliwe na leki przeciwbólowe stosowane u ludzi i nigdy nie należy im ich podawać, gdyż mogą powodować poważne zatrucia i uszkodzenia wątroby. Specjaliści wskazują ocenę aktywności kotów jako metodę pośrednią w ocenie bólu. Badania potwierdzają, że aktywność jest mniejsza u zwierząt chorych. Podanie leków przeciwbólowych przywraca tę aktywność do poziomu kotów zdrowych.
Podczas i po terapii farmaceutykami stosuje się także chondroprotetyki - dostępne m.in. w postaci smacznego i łatwego do podawania żelu. Sprzyjają one regeneracji chrząstek stawowych, wspomagają ich odbudowę i funkcjonowanie, zapobiegają mikrouszkodzeniom, hamują postęp zmian zwyrodnieniowych. Zdolność do regeneracji to jedna z najważniejszych cech chrząstek stawowych, pod warunkiem, że dostarczymy organizmowi właściwych substratów koniecznych do odbudowy macierzy chrząstki i mazi stawowej oraz chroniących przed czynnikami degeneracyjnymi. Przywrócą one naturalne właściwości chrząstek: elastyczność, wytrzymałość na rozciąganie i nacisk oraz amortyzację wstrząsów.
Jak jeszcze można pomóc kotu
Lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe formy terapii: masaże, leczenie laserowe, fizjoterapię. A my w domu zadbajmy o ułatwienie kotu funkcjonowania: pokarm i wodę postawmy w łatwo dostępnym miejscu, legowisko niech będzie odpowiednio miękkie. Kuweta powinna mieć niskie ścianki, aby kot bez trudu mógł do niej wchodzić i wychodzić. Te pozornie niewielkie ułatwienia sprawią, że kot poczuje się w swoim otoczeniu bezpiecznie i komfortowo.
Więcej informacji na: http://www.scanvet.pl/oferta/wlasciciele-hodowcy