Nowotwory są bardzo podstępne. Potrafią przez wiele lat rozwijać się w ukryciu i nie dawać najmniejszych objawów swojej obecności. Wielu chorych nie ma nawet cienia szansy, by zorientować się, że coś jest nie tak. We wczesnych stadiach rak nie boli.
Na przekór rakowi
Najbardziej pewnym sposobem przechytrzenia nowotworu są regularne badania kontrolne oraz unikanie ryzykownych zachowań, które mogą przyczynić się do pojawienia się zmian rakowych. Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie choroby, to zaś daje nam większe szanse na wygranie z nią. Warto również nauczyć się obserwować swoje ciało. Jeśli "samokontrolę" będziemy wykonywać regularnie, to żadna zmiana nam nie umknie. W przypadku raka piersi łatwo samodzielnie wykryć guzek czy powiększenie węzłów chłonnych, a gdy do czynienia mamy z czerniakiem - lepiej wiedzieć, które z naszych znamion jest nowe czy nietypowe.
Spokój i pewność
Z pomocą w walce z nowotworami przychodzą nam też nowoczesne metody diagnostyczne. Pomogą one zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy obciążeni genetycznie, czyli w naszej rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na raka. Jeśli np. w kilku pokoleniach kobiet pojawił się rak piersi, to my też jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka. Wówczas powinniśmy zgłosić się do poradni genetycznej i regularnie się badać. Same badania nie chronią przed zachorowaniem, ale pozwalają wcześnie wykryć chorobę i ją pokonać.