Odleżyna to miejscowa martwica tkanek powstająca na skutek niedokrwienia spowodowanego uciskiem na włosowate naczynia krwionośne. Może dotyczyć wszystkich warstw skóry, a nawet sięgać aż do mięśni i kości.
Problem osób starszych
Odleżyny powstają najczęściej w miejscach, gdzie odległość między powierzchnią skóry a znajdującym się pod nią układem kostnym jest niewielka.
Osoby starsze są bardziej narażone na powstanie odleżyn, bo wraz z wiekiem ich skóra staje się cieńsza i sucha, nie regeneruje się też tak szybko jak u osób młodych, łatwiej więc ulega uszkodzeniom. Poza tym osoby starsze słabiej odczuwają ból, więc problem dostrzegany jest dopiero wtedy, gdy na skórze powstaje rana. A to sprawia, że leczenie jest długie i żmudne.
Pielęgnacja i higiena w przypadku chorych narażonych na odleżyny jest szczególnie istotna. Zwłaszcza że często dotyka ich także nietrzymanie moczu. A przedłużający się kontakt skóry z moczem prowadzi do zmiany jej pH, co sprzyja zakażeniom, otarciom, odparzeniom i właśnie odleżynom.
Jak pielęgnować skórę
Do mycia osoby chorej trzeba używać płynów o pH między 4 a 7, które nie naruszają ochronnej powłoki białkowo-lipidowej skóry. Skórę szczególnie narażoną na podrażnienia lub odparzenia trzeba zabezpieczać kremami czy maściami ochronnymi, np. z nagietkiem czy rumiankiem. Zapobiegają one zmianom skórnym, a gdy te się pojawią, łagodzą je. Chronią skórę, zapewniają utrzymanie właściwej wilgotności oraz elastyczności i działają odkażająco.