Ciepło i bezpiecznie

2011-12-12 3:00

Z gazu ziemnego korzysta w Polsce ponad 6 milionów gospodarstw domowych, a ponad 3 miliony rodzin ma w swoich domach gazowe grzejniki wody przepływowej, zwane piecykami. Są to urządzenia bezpieczne, pod warunkiem że zostały kupione z atestem, a nie z drugiej ręki, a do tego odpowiednio się je użytkuje i konserwuje.

Kupując nowy piecyk, pamiętaj, że musi on być dopuszczony do sprzedaży oraz instalowania w Polsce. Sprawdź więc, czy posiada atest. Producenci piecyków gazowych wprowadzają coraz to nowe rozwiązania mające podnieść ich bezpieczeństwo, sprawność i komfort użytkowania. Dlatego piecyki nadal są konkurencją dla droższych w eksploatacji podgrzewaczy elektrycznych. Nie każdego jednak stać na nowe urządzenie grzewcze. W wielu domach funkcjonują piecyki stare, kontrolowane jedynie wówczas, kiedy zaczynają szwankować. Aby piecyk gazowy był bezpieczny, musi być regularnie poddawany konserwacji, i to wyłącznie przez osoby uprawnione (serwisanta), czyli m.in. posiadające świadectwa kwalifikacyjne. Eksploatacja starego piecyka, jeśli jest nieczyszczony i rozregulowany, zagraża życiu.

Bezpieczna instalacja

Pomieszczenie, w którym instaluje się piecyk gazowy, nie może być mniejsze niż 8 mł. Musi też być wyposażone w przewód wentylacyjny z kratką wentylacyjną pod sufitem. Drzwi muszą mieć kratkę nawiewną o czynnej powierzchni 220 cm˛ lub otwory w dolnej części. Piecyk musi być połączony z kanałem spalinowym za pomocą szczelnego przewodu spalinowego o długości poziomej do 2 m, odcinkiem pionowym o długości minimum 20 cm, o spadku minimum 5 proc. w kierunku odbiornika. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że wychłodzone spaliny gazowe mają utrudniony odpływ, dlatego konieczne jest zaizolowanie przewodów spalinowych znajdujących się powyżej płaszczyzny dachu.

Zainstalować lub wymienić stary piecyk na nowy może jedynie specjalista z uprawnieniami energetycznymi (gazowymi), który zrobi to zgodnie z instrukcją wytwórcy. Najlepiej, jeśli piecyk określonego producenta instaluje pracownik autoryzowanego serwisu.

Konserwacja i przeglądy

Obecnie w sprzedaży znajdują się piecyki gazowe wyposażone w czujnik zaniku ciągu kominowego (cofania się spalin). Dodatkowo, dla poprawy bezpieczeństwa, warto zamontować czujniki tlenku węgla. Jednak większość użytkowników eksploatuje urządzenia starsze, niewyposażone w takie czujniki. Dlatego bardzo ważne jest, by nie powierzać tych urządzeń fachowcom bez specjalistycznych uprawnień. Należy też szybko reagować na wszystkie nieprawidłowości, jakie wystąpią w pracy piecyka.

Uwaga: Instalację gazową należy sprawdzać przynajmniej raz w roku, a kontrole instalacji powinny przeprowadzać osoby do tego uprawnione. Co roku powinna być też przeprowadzona kontrola kominiarska kanału kominowego (spalinowego, wentylacyjnego). Wyżej wymienione kontrole należą do obowiązków właściciela lub zarządcy budynku.

Na to uważaj!

Znaki ostrzegawcze piecyka, który stanowi zagrożenie:

płomień jest żółty lub pomarańczowy

w trakcie używania z piecyka wylatują płaty lub drobinki sadzy

płomień palników gazowych gaśnie lub przygasa w trakcie używania

po odkręceniu ciepłej wody palniki nie zaczynają płonąć, a "odpalenie" piecyka wymaga kilku prób

w czasie uruchamiania piecyka następuje efekt małego "wybuchu"

Możliwe zagrożenia, czyli nie tylko czad

Aby uniknąć zagrożeń wiążących się z użytkowaniem gazu jako nośnika energii, trzeba zadbać o dwie rzeczy:

1. szczelność instalacji gazowej,

2. zabezpieczenie przed uwolnieniem tlenku węgla. Gaz (metan) i powietrze tworzą mieszankę wybuchową. Konieczna jest więc wspomniana już wcześniej regularna kontrola szczelności instalacji gazowej oraz kontrola przewodów spalinowych, nawiewnych i wentylacyjnych! Kolejnym niebezpieczeństwem jest możliwość zaczadzenia, ponieważ tlenek węgla jest gazem trującym. Powstaje on w wyniku tak zwanego niezupełnego spalania gazu, przy zbyt małym dostępie tlenu, co ma miejsce w niesprawnie działających piecykach gazowych. Powstawaniu czadu sprzyja niedostateczny dopływ świeżego powietrza (np. brak otworów nawiewnych w drzwiach łazienki i niedrożne kominy), a także zanieczyszczony, zużyty lub źle wyregulowany palnik.

Statystyki alarmują, że z powodu zatrucia tlenkiem węgla pochodzącym z gazowych grzejników wody przepływowej co roku umiera w Polsce średnio 100 osób.

Nowe, bezpieczniejsze piecyki

Obok tradycyjnych piecyków z otwartą komorą spalania (pobierających powietrze niezbędne do procesu spalania z pomieszczenia, w którym są umieszczone, a spaliny emitują na zewnątrz budynku) na rynku dostępne są piecyki bezpieczniejsze, z komorą zamkniętą. Ten typ piecyków specjalnym przewodem pobiera powietrze do spalania z zewnątrz, a spaliny odprowadza na zewnątrz budynku.

Pamiętaj! Zgodnie z przepisami do przewodów spalinowych wyprowadzonych przez ścianę nie można podłączać piecyków o mocy przekraczającej 21 kW w domkach jednorodzinnych i 5 kW w budynkach wielorodzinnych.

Rodzaje zabezpieczeń - czujniki i nie tylko

Czujnik ciągu kominowego, umieszczony w tzw. przerywaczu ciągu, jest niezawodnym urządzeniem, które chroni przed wypływem spalin do pomieszczenia, zamiast do kanału spalinowego. W momencie kiedy na skutek wypływu spalin do pomieszczenia czujnik ciągu kominowego zostanie ogrzany spalinami, jego temperatura wzrasta, a piecyk zostaje automatycznie wyłączony.

W razie zagrożenia, np. zdmuchnięcia czy zgaśnięcia płomienia palnika gazowego, przed wypływem gazu do pomieszczenia chroni urządzenie, które automatycznie wyłącza dopływ gazu do palnika. Nie musimy się więc obawiać, że kiedy podczas naszej nieobecności płomień piecyka zgaśnie, powstanie zagrożenie wybuchu.

Zabezpieczeniem sprawnego działania piecyka są również nawiewniki powietrza lub odrębne kanały nawiewne dostarczające powietrze do pomieszczenia, w którym zamontowany jest piecyk gazowy.

Masz pytania? Chciałbyś wiedzieć więcej?

Mnóstwo cennych informacji znajdziesz na stronie www.pgnig.pl, a także pod numerem infolinii, 0801-809-900 dla tel. komórkowych 32 737-88-88 czynnym od poniedziałku do soboty w godz. 8-21.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają