W trosce  o zdrowy sen

i

Autor: W. Brytania

Cierpisz na bezsenność? Zobacz co zrobić, by porządnie się wyspać!

2015-04-20 4:00

Gdy mijamy "pięćdziesiątkę", mogą się u nas zacząć problemy ze snem. Zamiast wpadać w panikę i łykać tabletki nasenne, spróbujmy prostszych sposobów na to, by się porządnie wyspać.

Zanim sięgniemy po leki, zacznijmy od tak zwanej higieny snu. Choć rady mogą nam się wydać niepoważne, to przynoszą poprawę u 70-80 proc. osób uskarżających się na bezsenność.

Zadbaj o sypialnię

Najpierw zadbajmy o sypialnię. Powinna być dla nas azylem, kojarzyć się z wygodą i bezpieczeństwem. Łóżko musi być wygodne, najlepiej takie z materacem. Ten zaś nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Zadbajmy, by nie docierały do nas głosy z ulicy ani światło. Schowajmy głośno tykający budzik.

Przed snem sypialnię trzeba koniecznie przewietrzyć, a najlepiej zostawić otwarte okno. Temperatura powietrza w tym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 16-18°C. Powietrze powinno być nawilżone, co jest szczególnie istotnie w okresie, gdy działa centralne ogrzewanie. Warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz, który będziemy włączać codziennie wieczorem.

Łóżko służy do spania

I to jest podstawowa zasada, o której powinniśmy pamiętać. Co oznacza, że nie czytamy w nim książek, nie oglądamy telewizji, nie jemy. Gdy nie możemy zasnąć i przewracamy się z boku na bok, zwykle robi nam się gorąco. W tej sytuacji nie powinniśmy się zmuszać, bo na pewno nie zaśniemy. Powinniśmy wstać i się schłodzić. Warto wtedy poczytać jakąś książkę, najlepiej nudną. Horrory, kryminały, romanse trzymają w napięciu, co prowadzi do rozbudzenia organizmu. Absolutnie nie wolno włączać telewizora czy komputera! Migotliwe i jaskrawe światło emitowane przez te urządzenia sprawi, że sen uleci na długo. Gdy po przeczytaniu kilku stron poczujemy się senni, wróćmy do łóżka.

Zmień swój styl życia

Pamiętaj, by co dziennie przebywać na świeżym powietrzu. Warto się zmęczyć. Unikajmy drzemek w ciągu dnia. Zwróćmy uwagę na lekarstwa, które stale przyjmujemy. Być może pobudzają i dlatego lepiej jest brać je rano niż wieczorem. Warto w tej sprawie poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Nie najadajmy się na noc. Wieczorem nie pijmy mocnej kawy czy herbaty ani napojów typu cola. Lepiej zaparzyć ziołową herbatkę, np. z melisy. Alkohol także nam nie pomoże przy problemach ze snem, wręcz przeciwnie - wypity na noc może sprzyjać bezsenności.

Lepiej na 2-3 godziny przed snem wyłączyć telewizor i komputer. Lepiej przytulić się do bliskiej osoby, bo zbliżenie intymne działa relaksująco i odprężająco. Podczas stosunku uwalniane są hormony, które pozytywnie wpływają na ośrodki snu w mózgu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki