Żeby dokładnie zmierzyć Ciotkę, trzeba nie lada zachodu. Pyton może przecież jednym skrętem ciała pogruchotać kości człowiekowi albo go udusić. Wybrano więc moment, gdy po połknięciu trzech królików wąż spokojnie trawił jedzenie i nie był agresywny.
Z terrarium na zewnątrz Ciotkę wyniosło 1o ludzi. Dopiero wtedy można było ją rozciągnąć i zmierzyć. Okazało się, że ma 5,8 metra długości. Pytonica waży 180 kg i doczekała się 145 potomków. Pierwsze maluchy wykluły się w 1982 r. - Ciotka wysiadywała wtedy 32 jaja przez 82 dni i przez cały ten czas pościła - opowiada jeden z pracowników krakowskiego zoo. - Jesteśmy dumni z tego, że nasz pyton jest najdłuższy w kraju - dodaje.
Jak wyhodować tak długiego pyt0na
Pyton siatkowy - bo taki znajduje się w krakowskim zoo, nie jest zbyt wymagający, jeśli chodzi o pokarm. Potrafi naraz zjeść 3 króliki, ale potem leży przez miesiąc i trawi posiłek. Trzeba mu jednak zbudować obszerne terrarium, z dużą ilością wody. Pyton lubi sobie bowiem popływać. Trzeba mu też zapewnić stałą temperaturę ok. 30 stopni Celsjusza.