Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

i

Autor: Shutterstock Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

Piękny ogród

Bukszpan brązowieje i usycha? Przyczyną może być ćma bukszpanowa. Mamy domowy sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej

2023-06-05 12:16

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowym sposobem? Najpierw trzeba zdiagnozować szkodnika. Brązowienie i usychanie bukszpanu może być oznaką, że roślinę zaatakowała ćma bukszpanowa. Cydalima perspectalis bywa nazywana w Polsce także ćmą azjatycką. Szkodnik który rozpanoszył się w naszym kraju kilka lat temu, sieje spustoszenie w ogrodzie, dlatego trzeba szybko reagować. Jedną z metod walki z ćmą bukszpanową jest oprysk chemicznym preparatem. Ale to nie jedyna forma zwalczania tego szkodnika. Sprawdź, co jeszcze pomoże uratować bukszpan.

Ćma bukszpanowa atakuje nie tylko bukszpan zwyczajny ale wszystkie gatunki buxus. Pozostałe rośliny w ogrodzie są bezpieczne. Żeby ją zwalczyć można wykonać oprysk chemicznym preparatem, który jest do tego przeznaczony. Jednak chemia, to niejedyna forma walki z tym ogrodowym szkodnikiem. Zanim przystąpimy do zwalczania ćmy bukszpanowej warto sprawdzić, czy faktycznie to ten owad zadomowił się w naszym ogrodzie.

Ćma bukszpanowa – objawy. Zanim wykonasz oprysk – sprawdź czy to ten owad zakatował rośliny

Po czym poznać, że bukszpan zaatakowała ćma bukszpanowa? Jednym z objawów jest brązowienie i usychanie rośliny. Oznaką, że ten szkodnik zadomowił się w ogrodzie są także nadgryzione liście oraz wełnista powłoka na roślinie. Oprysk jest najskuteczniejszą metodą walki z ćmą bukszpanową, jednak nie zawsze musimy sięgać po chemiczne środki. Warto wiedzieć, że to co pożera roślinę to nie dorosłe osobniki, a gąsienice, które odżywiają się najmłodszymi pędami i liśćmi bukszpanu. Dlatego początkowo możemy nie zauważyć zniszczeń, ale kiedy w bukszpanie rozgoszczą się już dorosłe formy larw -  sieją spustoszenie, które może prowadzić do śmierci krzewu.

Kiedy atakuje ćma bukszpanowa i jak ją rozpoznać?

Ćma bukszpanowa atakuje od wiosny do jesień. Pierwszych osobników można wypatrywać już w kwietniu. Owady najczęściej żerują do września. Niestety ćma bukszpanowa może pojawić się kilka razy w ciągu roku na tym samym krzewie. Dlatego warto kontrolować roślinę i uważnie się jej przyglądać. Jaja ćmy bukszpanowej znajdują się na spodniej części liścia. Są jasnożółte z charakterystyczną kropką. Mają około milimetra średnicy. Otacza je lepki śluz. Gąsienica zaś, mierzy nawet 2 centymetry. Ma charakterystyczne zielono-brązowe, pionowe paski. Przed przepoczwarzeniem się w latającego owada jest prawie cała brązowa. Dorosły osobnik ma jasnobrązowe skrzydła z fioletowo-niebieskim połyskiem oraz białą plamą zajmującą sporą powierzchnię. Jest dość duży – rozpiętość skrzydeł około 40 mm. Jak pisaliśmy wyżej, to nie ćma atakuje bukszpan ale jej larwy. Jednak, jeśli chcemy pozbyć się szkodnika, dorosłe osobniki również trzeba zniwelować.

ZOBACZ TEŻ: Domowy sposób na zwalczanie mączniaka w róży. Znakomity i tani trik na pozbycie się chorób grzybowych z roślin

Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

i

Autor: Shutterstock Tak wygląda ćma bukszpanowa

Ćma bukszpanowa – oprysk. Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

Oprysk jest najskuteczniejszą metodą walki z ćmą bukszpanową. Na rynku jest mnóstwo chemicznych preparatów ale są także domowe mikstury, które pomogą nam zwalczyć szkodniki. Z pomocą przychodzi nam ocet i inne składniki które mamy w kuchni.

Domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Jak zrobić i stosować?

Octowy oprysk na ćmę bukszpanową jest skuteczną alternatywa dla chemicznych preparatów. Żeby przygotować miksturę trzeba zmieszać 4 łyżki octu z 2 łyżkami oleju oraz  0,5 litra wody. Taką mieszanką dokładnie spryskujemy liście bukszpanu. Po 30 minutach larwy ćmy opadną na ziemię. Po tym czasie trzeba także obficie spłukać roślinę wodą.

NIE PRZEGAP: Trawy w donicach na taras. Pięć gatunków, dzięki którym urządzisz taras w stylu boho i nie tylko

Tańczące z Promocjami 01.06
Sonda
Stosujesz domowe środki ochrony roślin?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki