Pańska skórka

i

Autor: Shutterstock Pańska skórka

Lokalne tradycje

Cmentarne słodycze. Skąd wzięły się pańska skórka i trupi miodek?

2024-10-31 13:30

Dla wielu mieszkańców Krakowa 1 listopada ma smak trupiego miodku, dla Warszawiaków - pańskiej skórki. Choć dla niektórych to nie pomyślenia, to cmentarne słodycze są nieodłącznym elementem Wszystkich Świętych i Zaduszek w tych miastach. Specjalne cukierki można kupić w okolicach nekropolii. Czym dokładnie jest pańska skóra i trupi miodek? Skąd pochodzą i dlaczego tak się nazywają?

Pańska skórka jest typowo warszawskim smakołykiem ale te cmentarne przysmaki mają swoje odpowiedniki. W Krakowie podczas Wszystkich Świętych kupimy turecki miodek potocznie nazywany trupim miodkiem.

Pańska skórka. Co to jest i jak smakuje?

Pańska skórka to tradycyjny biało-różowy cukierek domowej roboty, zawijany w pergamin i sprzedawany głównie w Warszawie. Poza stolicą, przysmak jest praktycznie nieznany. Przedwojenny smakołyk od lat jest obecny na przycmentarnych straganach w czasie świąt zadusznych. Słodycze są przygotowane z ubitych na sztywno białek, cukru, wody oraz soku z cytryny i malin. Pańska skórka ma delikatny karmelowo-migdałowy smak. Jest bardzo słodka, rozpuszczając się w ustach przykleja się do zębów i podniebienia. Im zimniej tym pańska skórka jest twardsza. Trzeba być ostrożnym podczas gryzienia, bo możemy sobie zafundować nieplanowaną wizytę u stomatologa.

Pańska skórka. Dlaczego tak się nazywa?

W Słowniku warszawskim z początku XX wieku znajdziemy cukierek pod hasłem „panieńska skórka”. Swoją nazwę zawdzięczał konsystencji, która przypominała delikatną skórę młodych panien. Z czasem nazwa została zmieniona na „pańską skórkę”. Co ciekawe, to mógł być jeden z ulubionych leków zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W „Słowniku języka polskiego” Adama Kryńskiego i Władysława Niedźwieckiego z 1908 roku znajdziemy informacje, o pańskiej skórce w aptekach. Początkowo sprzedawano ją jako lekarstwo na kaszel. 30 stycznia 2008 roku pańska skórka została wpisana do rejestru produktów tradycyjnych.

Trupi miodek. Co to jest i jak smakuje?

Trupi miodek to potoczna nazwa słodyczy sprzedawanych w Krakowie dniu wszystkich Świętych i w Zaduszki. Oficjalna nazwa tego smakołyku to miodek turecki. Najczęściej można go znaleźć na krakowskich cmentarzach w formie cukierków zapakowanych w foliowe rożki. Poza Krakowem ten cmentarny przysmak jest praktycznie nieznany. Jak sama nazwa wskazuje słodycze są bardzo słodkie. Ich głównym składnikiem jest skarmelizowany na biało cukier z dodatkiem olejków zapachowych i kruszonych orzechów włoskich. Dziś dostępne są także inne niż klasyczne rodzaje: czekoladowy, waniliowy, kakaowy czy kawowy.

Trupi miodek. Dlaczego się tak nazywa?

Jak pisaliśmy wyżej, trupi miodek to potoczna nazwa  miodku tureckiego. Oficjalne określenie słodyczy wywodzi się prawdopodobnie od skojarzenia tego wyrobu z innymi słodkościami z Turcji, sprzedawanymi w Krakowie przed II wojną. Zaś potoczna nazwa kojarzy się z miejscem, czyli przycmentarnym placem, na którym sprzedawane są te słodycze.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Halloween? Pięć miejsc w Europie z niesamowitymi imprezami i mrocznym klimatem

Quiz o polskim jedzeniu. Trudny test o regionalnych potrawach

Pytanie 1 z 10
Proziaki to popularne na Podkarpaciu mączne placki, które swoją nazwę zawdzięczają jednemu składnikowi. Chodzi o:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają