1. Malucha karmionego wyłącznie piersią nie trzeba dopajać. Dziecko karmione na żądanie dostaje wystarczającą ilość wody – w początkowej fazie karmienia mleko jest rzadsze, co całkowicie zaspokaja pragnienie.
2. Dziecko karmione mieszanką powinno dostawać dodatkowo coś do picia. To, że jego organizm potrzebuje dodatkowej ilości wody, można poznać po wyglądzie kupki. Jeśli ma konsystencję pasty do zębów, a malec wypróżnia się bez problemów, nie trzeba dawać mu nic do picia. Jeśli jednak kupka jest twarda, to znak, że brakuje mu płynów. Wówczas dziecko w ciągu doby powinno dostać do picia tyle płynu, ile mleka otrzymuje na jeden posiłek, i wypić to w kilku porcjach. Picie podawaj mu w butelce ze smoczkiem, a jeśli już siedzi – w kubku niekapku.
3. Najlepsza dla maluchów jest niegazowana woda źródlana lub niskozmineralizowana. Powinna zawierać mało minerałów (ilość rozpuszczalnych składników nie może być większa niż 500 mg/dm³) oraz niewiele sodu (do 20 mg Na+ na litr) – te informacje znajdziesz na etykiecie. Dzieciom warto dawać wody przeznaczone dla niemowląt, najlepiej z atestem CZD lub IMiD. Woda powinna być przegotowana, chyba że producent na opakowaniu wyraźnie zaznaczył, że dziecko może ją pić bez gotowania. Butelkę po otwarciu trzeba przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 24 godzin.
Niemowlakowi możesz podawać również herbatki ziołowe (np. z rumianku lub koperku) – są one dozwolone już od pierwszego miesiąca życia.
4. Dziecko może pić wodę z kranu, pod warunkiem że jest dobrej jakości i że była wcześniej przez kilka minut gotowana. Dla maluchów nie nadaje się natomiast woda z przydomowych studni, gdyż mogą się w niej znajdować chorobotwórcze bakterie czy zanieczyszczenia z wsiąkających w ziemię nawozów.
Czytaj więcej na: