Co zrobić, aby hortensje kwitły na niebiesko? Weź łyk smacznej kawusi i sprawdź ten prosty sposób na zmianę koloru kwiatów

i

Autor: Adriana Knop/Pixabay Co zrobić, aby hortensje kwitły na niebiesko? Weź łyk smacznej kawusi i sprawdź ten prosty sposób na zmianę koloru kwiatów

Dom i ogórd

Co zrobić, aby hortensje kwitły na niebiesko? Weź łyk smacznej kawusi i sprawdź ten prosty sposób na zmianę koloru kwiatów

2022-08-11 16:49

Przepiękne kwiaty, które kwitną całe lato a do tego zmieniają kolory. Hortensje w różnych barwach to duma wielu ogrodników i amatorów kwitnących roślin. Szczególni popularne są niebieskie hortensje, jednak przez złą pielęgnację, kwiaty zmieniają kolor na różowy. Jest prosty sposób, by temu zaradzić - przyda się kawa. Sprawdź, jak pielęgnować hortensje, szczepić, rozsadzać i zimować.

Hortensje zmieniają kolory. Wie o tym każdy, kto choć raz zasadził niebieski krzew w ogrodzie. Zła pielęgnacja może sprawić, że kwiaty zmienią barwę na różową. Wszystkiemu winna jest ziemia. Hortensje lubią kwaśną glebę. Dlatego jeśli podłoże jest źle dobrane rośliny stają się różowe. Na szczęście jest kilka sposobów na to, jak temu zaradzić. W zależności od gatunku kwiatów możemy uzyskać rożne kolory przez odpowiednie nawożenie i nie zawsze musimy sięgać po chemiczne środki. Co zrobić aby hortensje kwitły na niebiesko? Sprawdź w tekście poniżej wideo.

ZOBACZ TEŻ: Nieziemsko dobry sposób na zdrowe storczyki. Ta odżywka sprawia, że kwiaty bujnie rosną i obficie kwitną

Tańczące z Promocjami 29.07

Co zrobić, aby hortensje kwitły na niebiesko? Zaparz kawę i nie wyrzucaj fusów

Aby hortensje kwitły na niebiesko, podstawą jest kwaśna ziemia - pH wynoszące od 4,5 do 5,5. Jeśli wsadzimy kwiaty właśnie do takiej gleby nie musimy się martwić, że niebieskie kwiaty zmienią kolor. Jednak, gdy zauważymy, że ich barwa się zmienia, wtedy warto zasilić roślinę kwaśnym torfem. Na rynku są także specjalne odżywki do niebieskich hortensji, ale możemy także wykorzystać sprawdzony sposób naszych babć. Wystarczy zaparzyć kawę, a fusy wykorzystać do podsypywania hortensji.

Hortensja bukietowa Limelight. Najpiękniejszy kwiat końca lata

Hortensje ogrodowe mogą występować w odcieniach bieli, różu i błękitu jednak od kilku lat w ogrodach króle hortensja bukietowa - Limelight. Jest uznawana za najpiękniejszy kwiat końca lata. Hortensje odmiany Limelight zmieniają barwę w trakcie kwitnienia. Początkowo kwiaty mają kolor seledynowy, następnie stają się zielonkawobiałe, kremowobiałe a późnym latem różowe. Kwiatostany są ogromne i wyglądają spektakularnie. Znakomicie nadają się do cięcia, przez co są popularnym dodatkiem do bukietów ślubnych. Ta odmiana jest niewymagająca w uprawie i odporna na mróz oraz zanieczyszczenia. Wystarczy jej żyzna gleba i umiarkowanie nasłonecznione stanowisko.

NIE PRZEGAP: Wrzosy. Kluczowa jest ziemia! Wieloletnie kwiaty w doniczce i w ogrodzie będą długo kwitły, jeśli zastosujesz te zasady

Jak dbać o hortensje? Podlewanie, stanowisko, nawożenie

Hortensje poza kwaśną glebą uwielbiają także wilgotne podłoże. Dlatego jeśli chcemy należycie dbać o te kwiaty, musimy pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu. Krzewu nie wolno sadzić także na nasłonecznionym stanowisku. Ostre słońce nie służy roślinie. O wiele lepiej będzie rosła w półcieniu. W okresie suszy ważne jest także ściółkowanie gleby, które zapobiegnie utracie wilgoci. Istotne jest także odpowiednie nawożenie, które zapewni obfite kwitnienie. W sklepach ogrodniczych jest mnóstwo preparatów przeznaczonych do hortensji, ale trzeba stosować je zgodnie z instrukcją. Nadmiar nawozu może wywołać odwrotne skutki.

Jak rozsadzać hortensje?

Jak rozsadzić hortensje ogrodowe? Banalnie prosto. Te kwiaty bardzo łatwo się rozmnaża poprzez sadzonki zielne. Nadają się do tego bezkwietne tegoroczne wierzchołki pędów. Usuwamy z nich dwa dolne liście. Ścinamy też wierzchołek pędu. Taki zabieg przeprowadzamy od czerwca do sierpnia. Sadzonki wkładamy do donic z kwaśna ziemią, ustawiamy na jasnym i ciepłym stanowisku. Warto przykryć je kloszem, który utrzyma wilgotność. Hortensje wysadzamy do gruntu dopiero wtedy, gdy są dobrze ukorzenione, najlepiej wiosną.

Hortensja na pniu. Jak szczepić hortensje?

Hortensja zaszczepiona na pniu może być najpiękniejsza ozdobą ogrodu. Jednak taki zabieg nie należy do najłatwiejszych. Szczepienie hortensji polega na połączeniu pędu krzewu – zrazka z podkładką, którą jest inny mocny pęd na rosnącym drzewie. Cięcie musi być ostre i precyzyjne. Warunkiem powodzenia tego zabiegu jest jak najdokładniejsze dopasowanie ścięć zraza i podkładki oraz duża powierzchnia przylegania drewna, miazgi i kory do siebie. Im większa powierzchnia styku, tym większa szansa powodzenia. Po połączeniu zraza z podkładką miejsce szczepienia trzeba mocno obwiązać tasiemką i zabezpieczyć przed utratą wody. Można to zrobić smarując woskiem. Trzeba tylko pamiętać, by wosk nie dostał się pomiędzy szczepione tkanki. Taki zabieg przeprowadza się wiosną. Świeżo zaszczepione drzewa nie powinny być narażone na długotrwałe mrozy.

Jak zabezpieczyć hortensje na zimę?

Zabiegi zimowania hortensji zaczynamy w listopadzie. Gdy ziemia zamarznie na głębokości około 4 cm. Jeśli za wcześnie okryjemy roślinę zachęcimy ją do dalszej wegetacji, a gdy nastanie śliny mróz dojdzie do obumierania krzewu. Zanim zaczniemy zabezpieczać hortensje przed mrozem musimy usunąć wszystkie suche oraz uszkodzone przez szkodniki pędy. Nie wolno jednak przycinać zdrowych części rośliny, na to przyjdzie czas wiosną. Hortensje można okrywać kopczykami z kory drzew iglastych lub torfu. Można także owinąć krzewy dwiema lub trzema warstwami agrowłókniny, która przepuszcza powietrze i wodę. W sklepach ogrodniczych są także specjalne kaptury z agrowłókniny do zabiegów zimowania kwiatów.

QUIZ. Warzywo czy kwiat? Rozpoznasz?

QUIZ. Warzywo czy kwiat? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 25
Gruszka miłosna to:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają