Wieści z regionu. Małopolska. Cukrzyca i jej powikłania - Pielęgnacja stopy cukrzycowej

2016-01-29 3:00

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Rozwija się spowodowana brakiem insuliny, która umożliwia przenikanie glukozy do komórek. Cukier zostaje uwięziony i krąży we krwi. Stan taki nazywamy hiperglikemią.

Cukrzyca typu 1 wynika z całkowitego braku insuliny. Odpowiedzialna jest za to nieprawidłowa praca trzustki. Mechanizm rozwoju cukrzycy typu 2 polega na tym, że ilość wyprodukowanej przez organizm insuliny jest niewystarczająca dla ilości dostarczanego z pożywieniem cukru. W tej chwili zanotowano 2 mln chorych na cukrzycę Polaków. Jednak ta liczba stale rośnie. Cukrzyca jest chorobą wielonarządową. Jej leczenie nie ogranicza się do utrzymania cukru na optymalnym poziomie. Nieleczona lub leczona nieprawidłowo cukrzyca grozi licznymi powikłaniami.

Powikłania cukrzycowe

- retinopatia, czyli uszkodzenie siatkówki oka 
- nefropatia, czyli uszkodzenie nerek
- neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów ruchowych, czuciowych lub wegetatywnych
- zmiany miażdżycowe w średnich i dużych tętnicach
- zespół stopy cukrzycowej, czyli trudno gojące się owrzodzenia stopy
- zaburzenia erekcji

Stopa cukrzycowa

Jest najczęściej występującym powikłaniem cukrzycy. Jej nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do amputacji.

Choroba polega na niedostatecznym ukrwieniu stóp, zmniejszającym wrażliwość na ból i utrudniającym gojenie ran. Osłabieniu ulega struktura kości i stawów, w konsekwencji czego dochodzi do deformacji kończyny i trudności w poruszaniu się.

Objawami choroby są: bóle nasilające się w nocy, łuszczenie i wysuszenie skóry, pojawiające się pęknięcia, trudności w gojeniu ran, zmiany w kościach.

Terapia stopy cukrzycowej jest trudna. Wymaga opieki specjalistów: diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa. A także odpowiednich środków i metod leczenia owrzodzeń i ran. Pacjent powinien nosić odpowiednio dopasowane wkładki lub obuwie ortopedyczne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki