Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku ruszył w Warszawie już w 1975 roku - Polska była trzecim państwem na świecie, które postawiło na edukację i aktywność seniorów. Od tego czasu niemal wszystkie uczelnie w większych miastach dbają o to, by osoby starsze nie nudziły się i mogły rozwijać swoje zainteresowania.
Szkoły otwarte na seniorów
Edukację uniwersytecką mamy już dawno za sobą? A może nigdy nie mieliśmy czasu, zapału i pieniędzy, by skończyć studia? To najlepszy moment na inwestycję w siebie. Nic już nas nie ogranicza, warto więc zająć się sobą - rozwijać dawno zapomniane pasje lub odkryć zupełnie nowe. Do wyboru mamy wiele rodzajów aktywności. Możemy zapisać się do klubu seniora (osiedlowego, dzielnicowego albo przy lokalnym domu kultury) i tak zgłębiać swoje zainteresowania lub odwiedzić jedną z wyższych uczelni. Znajdziemy tam zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Możemy słuchać wykładów z różnych dziedzin nauki, uczyć się języków obcych, udzielać się w sekcjach zainteresowań i uprawiać sport.
Kurs na doszkalanie
Jednak nie każdy senior jest emerytem. Niektórzy wciąż pracują (na etacie lub we własnej firmie) i zależy im na ciągłym rozwoju i podnoszeniu swoich kwalifikacji. W ofercie wielu uczelni wyższych znajdują się zajęcia w ramach Uniwersytetu Otwartego. Są to krótkie (ok. 30 godz.) cykle zajęć tematycznych z wybranych dziedzin (np. prawa, ekonomii, języków obcych). Udział w nich jest płatny (ok. 150-250 zł za kurs). Po jego zakończeniu następuje egzamin i wręczenie dyplomu.