Cytologia ratuje życie

2011-05-10 4:00

Każdego dnia aż pięć Polek umiera z powodu raka szyjki macicy! Nowotwór, który w rozwiniętych krajach europejskich już prawie się nie zdarza. Tych śmierci mogłoby nie być, gdyby kobiety regularnie robiły proste badanie - cytologię.

Cytologia to bezbolesne, nieinwazyjne badanie, które wykrywa stany przednowotworowe, raka szyjki macicy oraz infekcję brodawczakiem ludzkim, HPV. Polega ono na pobraniu z szyjki macicy próbki za pomocą specjalnej szczoteczki. Próbkę przenosi się na szkiełko, barwi i ogląda pod mikroskopem. Po 3-4 dniach jest już gotowy wynik.

Po raz pierwszy badanie należy wykonać w wieku 20-25 lat lub wcześniej, wkrótce potem, gdy rozpoczęło się współżycie. Jeśli wynik jest prawidłowy, wystarczy cytologię wykonywać raz na trzy lata. Gdy wynik jest nieprawidłowy albo gdy kobieta należy do grupy ryzyka onkologicznego - co roku albo nawet jeszcze częściej.

Cytologię najlepiej wykonywać w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po miesiączce. Kobiety, które już nie miesiączkują, mogą wyznaczyć sobie na to badanie jakiś jeden stały dzień. Na 48 godzin przed badaniem należy powstrzymać się przed współżyciem, nie stosować w tym czasie żadnych leków dopochwowych, nie korzystać z wibratora. Jeśli kobieta ma stan zapalny narządu rodnego, powinna najpierw się wyleczyć, a dopiero potem wykonać badanie.

Jak odczytywać wynik

Do niedawna opis sporządzany był wg tzw. 5-stopniowej skali Papanicolau. I tak:

- grupa I - wszystkie komórki prawidłowe

- grupa II - zmiany w komórkach świadczące o stanie zapalnym

- grupa III - obecność tzw. komórek dysplastycznych, które mogą się przekształcić w komórki nowotworowe

- grupa IV - obecność pojedynczych komórek nowotworowych

- grupa V - liczne komórki nowotworowe

Wynik prawidłowy - grupa I i II

Wynik nieprawidłowy - grupa III, IV, V

Bardziej szczegółowym opisem jest system oceny według klasyfikacji Bethesda, rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne. Nie ma tu klasyfikacji, zastępuje ją ocena opisowa stanu pacjentki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki