Uniwersytet Trzeciego Wieku: Czas aktywnych seniorów

2012-02-29 3:00

Rok 2012 został ogłoszony Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. To dobra okazja, żeby bliżej przyjrzeć się tej nietypowej formie edukacji.

Nie tylko młodzi mają prawo do nauki, osoby starsze też mogą poszerzać wiedzę i umiejętności, a także rozwijać swoje zainteresowania Taką szansę dają Uniwersytety Trzeciego Wieku, które działają już w całym kraju.

Razem raźniej

Ponad 360 UTW zrzesza już prawie 100 tys. słuchaczy. Uniwersytety dla seniorów działają pod patronatem wyższych uczelni, przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu czy ośrodkach pomocy społecznej. Jakie są cele UTW? Najważniejszym z nich jest aktywizacja osób starszych. Studenci biorą udział m.in. w zajęciach komputerowych, warsztatach psychologicznych, literackich czy plastycznych, kursach gimnastyki rekreacyjnej, uczą się również języków obcych, a nawet tańca. Seniorzy wspólnie angażują się też w działania na rzecz społeczności lokalnej czy środowiska. Udział w zajęciach kosztuje niewiele (zwykle ok. 100 zł za cały rok), nic więc dziwnego, że chętnych słuchaczy szybko przybywa, a nowe uniwersytety wyrastają jak grzyby po deszczu.

Rok UTW

Wkrótce o uniwersytetach trzeciego wieku i aktywnych seniorach będzie jeszcze głośniej. Ten rok w całej Europie został ogłoszony Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, a w Polsce również Rokiem UTW. Zainauguruje go Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, który odbędzie się już 19 marca w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Wezmą w nim udział słuchacze i sympatycy polskich oraz zagranicznych UTW, przedstawiciele władz, a także pracownicy naukowi. Patronat nad całym wydarzeniem objęła pierwsza dama Anna Komorowska. Akredytację na kongres można zdobyć, wysyłając e-mail na adres: [email protected]. Więcej informacji na stronie: http://rokutw.socjum.pl.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki