Czas posprzątać działkę

2011-09-26 4:00

Przygotuj się, że już wkrótce czeka cię sporo pracy na działce. Porządkowanie liści, przycinanie suchych gałęzi, koszenie trawy czy ochrona wrażliwych na niskie temperatury roślin może trwać nawet kilka tygodni. Sprawdź, jak się z tym szybko uporać.

- Właśnie teraz, kiedy jeszcze drzewa nie zgubiły liści, najlepiej jest zabrać się za usuwanie suchych gałęzi. Dzięki temu łatwiej będzie ci je rozpoznać i nie uszkodzić zdrowych i żywych części. Cały czas też usuwaj chwasty. Mimo że jest coraz chłodniej, te złośliwe rośliny wciąż rozsiewają nasiona.

- Pod koniec września i na początku października można już zacząć sadzić rośliny cebulowe, kwitnące wiosną oraz rośliny jednoroczne (np. chabry czy nagietki), a także przesadzić rośliny dwuletnie (np. malwy). Muszą mieć one czas na zakorzenienie się jeszcze przed nadejściem mrozów.

- W październiku trzeba też uporządkować rabaty kwiatowe. Koniecznie usuń z nich suche liście oraz przekwitłe kwiatostany. Te rośliny, które nie zimują w gruncie, trzeba wykopać, np. bulwy dalii czy mieczyków. Powinny one przezimować w pomieszczeniu.

- Jesienią wciąż należy dbać o krzewy i żywopłoty. To dobra pora na ukształtowanie ich pokroju oraz usunięcie suchych części. Bukszpany, ostrokrzewy czy graby warto przyciąć ostatni raz przed nadejściem mrozów.

- Kiedy drzewa i krzewy zaczną już tracić liście, postaraj się przynajmniej 2-3 razy w tygodniu je usuwać. Zwłaszcza jeśli zależy ci na ładnym trawniku. Gruba warstwa liści zniszczy murawę. Usuwając je, uważaj, żeby nie uszkodzić innych roślin. Wokół drzew, krzewów oraz na rabatach warto zostawić trochę ściółki, która ochroni je przed zimnem.

- Przed nadejściem mrozów warto też jeszcze ostatni raz skosić trawnik.

- Już pod koniec października albo na początku listopada można zabrać się za ochranianie przed niskimi temperaturami wrażliwych na zimno roślin. Róże najlepiej jest zabezpieczyć poprzez usypanie z ziemi albo z gałązek i igieł świerkowych niewielkich kopczyków. Powinny one chronić przede wszystkim system korzeniowy. Ściółkowanie gleby korą, słomą, włókniną, obornikiem albo w ostateczności liśćmi to dobry sposób na okrycie bylin. Natomiast krzewy (zwłaszcza zimozielone) osłonić przed wiatrem i mrozem moż-na słomianymi chochołami, włókniną albo kartonem. Glebę, gdzie posadzone są rośliny cebulowe, również trzeba przykryć. W tym celu wykorzystaj korę, słomę, gałęzie świerkowe.

- Pod koniec listopada albo w grudniu warto też pobielić wapnem drzewa owocowe, zwłaszcza te młode. Należy to zrobić w słoneczny dzień, kiedy słupek rtęci jest na plusie. Dzięki temu, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, kora nie popęka. Pobielić moż-na też krzewy owocowe, np. agrest czy porzeczki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają