Czas zadbać o serce

2013-09-30 4:00

Lepiej zapobiegać niż leczyć - ta stara prawda sprawdza się w przy chorobach układu krążenia. Odpowiednia dieta, ruch, przeprowadzanie badań okresowych i leki brane profilaktycznie mogą uchronić nasz organizm przed rozwojem chorób serca.

Zawał serca, choroba wieńcowa i nadciśnienie - to najpopularniejsze dolegliwości kardiologiczne. Większości z nich można zapobiec. Lekarze nie mają złudzeń - Polacy o sercu myślą dopiero wtedy, kiedy zaczynają mieć z nim problemy. Często nie wiedzą nawet, co im grozi, a do kardiologa trafiają dopiero po przebytym zawale.

Efekt? Ponad połowa naszych rodaków umiera z powodu chorób układu krążenia. Najwięcej na zawał serca i udar mózgu.

Sygnały od serca

Większość z nas nie potrafi rozpoznać pierwszych oznak problemów z sercem.

Dławicowe bóle w klatce piersiowej, zadyszka, silne bóle zamostkowe, nierówne, szybkie bicie serca, duszności, zasłabnięcia - to tylko niektóre objawy zaczynających się chorób układu krążenia. Gdy się pojawiają, warto udać się do lekarza i wykonać niezbędne badania.

Zapobiegaj, zamiast leczyć

Co zrobić, by poprawić wydolność krążenia? Wystarczy zmienić kilka nawyków, zwrócić uwagę na to, co kładziemy na talerz, i zdecydowanie więcej się ruszać.

Magnez i potas w diecie
Serce wykonuje ogromną pracę, potrzebuje z naszej strony wsparcia, jeśli chodzi o poziom dwóch istotnych pierwiastków - magnezu i potasu. Magnez wspomaga właściwe funkcjonowanie mięśnia sercowego, potas zaś pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i pracy serca. Ich niedobór w pożywieniu może prowadzić do poważnych schorzeń. Doskonałym źródłem magnezu jest kakao, kasza gryczana, gorzka czekolada, pestki dyni, orzechy czy szpinak. Bogate w potas są ziemniaki, banany, suszone morele, pomidory, cebula, papryka i imbir. Dbajmy więc, żeby w naszej diecie nie było ich zbyt mało.

Koniec z tłuszczem zwierzęcym
Starajmy się ograniczyć słodycze, napoje słodzone i sól. Zredukujmy spożycie tłuszczów - zwłaszcza zwierzęcych. Wystarczy, jeśli mięso będziemy jedli 2-3 razy w tygodniu. Pamiętajmy, że mamy odżywiać się systematycznie, spożywając nie mniej niż 5 posiłków dziennie, zawierających dużo warzyw, owoców, ryb, chudego nabiału i produktów pełnoziarnistych.

Waga pod kontrolą
Jeżeli mamy nadwagę, zrzućmy ją. Każdy dodatkowy kilogram ponad normę to większe ryzyko choroby wieńcowej i nadciśnienia.

Alkohol tylko okazyjnie
Lampka czerwonego wina nam nie zaszkodzi, ale mocniejszych alkoholi należy unikać.

Papierosy w odstawkę
Jeśli jeszcze nie zrezygnowaliśmy z palenia papierosów, to najwyższy czas to uczynić. Dym tytoniowy bardzo szybko uszkadza tętnice.

Ruch i jeszcze raz ruch
Codziennie, bez względu na pogodę spacerujemy, maszerujemy co najmniej pół godziny. Zamiast jeździć windą, wchodźmy po schodach. Poszukajmy takiego rodzaju aktywności fizycznej, który będzie sprawiał nam przyjemność, a nie stanowił męczarnię. Wysiłek fizyczny przyczyni się też do opanowania bardzo groźnego dla serca stresu. Warto też zwolnić tempo życia, znaleźć spokojniejszą pracę i więcej czasu na relaks. Zmniejszenie stresu to odciążenie serca, niższe ciśnienie i spadek poziomu cholesterolu.

Leki dla zapobiegliwych

Profilaktycznie możemy stosować niektóre leki, takie jak aspiryna, preparaty obniżające ciśnienie i regulujące poziom cholesterolu czy suplementy diety.

Pamiętaj!
Większość chorób układu krążenia na początku nie daje żadnych objawów, a wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie. Nie zapominaj więc o badaniach okresowych. Jesień to dobry czas na sprawdzenie, jak funkcjonuje nasz organizm. Wybierz się więc do internisty po skierowanie na podstawowe badania: morfologię krwi z rozmazem, OB, poziom glukozy we krwi, poziom cholesterolu z uwzględnieniem podziału na dobry, czyli HDL, i zły - LDL. Wykonaj badanie ogólne moczu. Zrób EKG, które może wykazać chorobę wieńcową, wady wrodzone czy zaburzenia rytmu serca.

Serce w liczbach

Serce waży zaledwie ok. 300-350 g. Kształtem przypomina zaciśniętą pięść. Zaczyna pracować na 8 miesięcy przed urodzeniem człowieka i nie przestaje aż do śmierci. Bije 100 tysięcy razy na dobę i przepompowuje w ciągu całego życia człowieka 200 milionów litrów krwi. Bez tego organu nie można żyć.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki