Z powodu zbliżającej się wiosny coraz więcej osób zaczyna intensywną pracę nad swoim ciałem. Większość zaczyna od ułożenia odpowiedniej diety, która pozwoli na oczyszczenie organizmu i zrzucenie zbędnych kilogramów. Zazwyczaj pierwszym krokiem jest wyeliminowanie z diety wszystkich słodkości i cukrów. Według dietetyczki Justyny Mizery, która w Dzień Dobry TVN opowiedziała o rozsądnym spożywaniu cukrów, nie jest to słuszne rozwiązanie. Mizera uważa, że coraz więcej ludzi popełnia podstawowe błędy, tworząc swoją amatorską dietę. Taki jadłospis nie jest dobrze zbilansowany, co może prowadzić do poważnych dolegliwości. Całkowite odstawienie cukrów jest nie tylko niemożliwe, ale i nierozważne. To właśnie one pomagają bowiem utrzymać prawidłową pracę mózgu i układu nerwowego. Są niezbędne do życia i aktywności fizycznej. Dietetyczka podkreśliła, że coraz więcej biegaczy uprawia sport na czczo. Jest to bardzo niezdrowe!
Aktywność sportowa z pustym żołądkiem może skończyć się hiperglikemią, czyli drastycznym spadkiem cukru we krwi, który może doprowadzić do osłabnięcia. Zamiast eliminować cukier z diety powinno się zmniejszyć ilość jego spożycia. Dla dorosłego człowieka wskazane jest maksymalnie 10 łyżeczek dziennie. Mizera uważa, że najważniejszy jest złoty środek i zbilansowana dieta.
Cukier w zdrowej diecie
Można jeść wszystko, tylko z umiarem. Jeśli jednak chcemy ograniczyć ilość spożywanego cukru, na pewno powinniśmy unikać słodyczy. Tabliczka czekolady nasyci żołądek jedynie na chwilę. Lepiej zjeść garść suszonych owoców. Należy jednak uważać na te siarkowane, ponieważ więcej w nich chemii niż wartości odżywczych. Najbardziej wskazane są suszone morele, ponieważ mają niski indeks glikemiczny. W połączeniu z orzechami stanowią idealną przekąskę, dającą zastrzyk energii.
Zobacz: Ile kostek cukru mieści się w popularnych produktach?
Dla organizmu dobre jest także zjedzenie surowych owoców, np. jabłek. Zawarty w nich błonnik spowalnia wchłanianie cukru. Jest to o wiele zdrowsze, niż picie soków z kartonów. Wskazane jest także odzwyczajanie się od słodkiego smaku. Najlepiej zacząć od herbaty czy kawy z coraz mniejszą ilością cukru. Możemy także zastąpić cukier stewią, lukrecją, syropem z agawy, miodem lub syropem klonowym.
Sprawdź:Uważaj na cukier! Sprzyja rozwojowi grzybów w organizmie