Jeśli wynik testu na obecność wirusa jest negatywny, ale nadal odczuwasz objawy podobne do tych, które występują w przypadku Covid-19, najlepiej założyć, że jesteś zakażony. Nawet jeśli wynik testu jest negatywny, powinieneś być szczególnie ostrożny zwłaszcza wokół osób o obniżonej odporności, na przykład kogoś, kto nie jest w pełni zaszczepiony lub jest w trakcie terapii onkologicznej. – Ludzie powinni postępować ostrożnie, zwłaszcza jeśli mają zamiar przebywać w pobliżu innych osób” – mówi Gigi Gronvall, badaczka w Johns Hopkins Center for Health Security w Bloomberg School of Public Health.
FDA tłumaczy, że mniejsza wrażliwość na Omikrona oznacza, iż testy te z większym prawdopodobieństwem wykażą negatywny wynik pomimo infekcji.
Jeśli ktoś ma objawy zakażenia koronawirusem albo miał kontakt z chorą osobą, ale wynik szybkiego testu jest negatywny, zaleca się wykonanie testu PCR. Różnica między testami PCR a testami antygenowymi polega na tym, że te ostatnie reagują na fragmenty białek (proteiny) z otoczki wirusa. W wariancie omikron są one jednak zmutowane w wielu miejscach. Zdaniem ekspertów dokładniejsze testy PCR wykrywają materiał genetyczny wirusa.
Zaletą testów antygenowych jest to, że mogą być stosowane w domu, dają wynik w ciągu kilku minut i są niedrogie, podczas gdy testy PCR trwają kilka godzin, a próbki muszą być badane w laboratorium.