Pielęgnacja węglem

i

Autor: Getty Images

Czy można pożyczać kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji od partnera?

2021-09-27 11:51

Blisko 60 proc. Polaków uważa, że kobiety i mężczyźni mają inne potrzeby w zakresie golenia i pielęgnacji skóry, dlatego powinni używać produktów przeznaczonych do ich potrzeb – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Bulldog. Tymczasem, 41 proc. badanych przyznało, że zdarza im się pożyczać maszynkę do golenia od drugiej połówki, a prawie połowa (45 proc.) korzysta z kosmetyków swoich partnerów/rek. Jak podkreślają dermatolodzy, używanie cudzych przyborów higienicznych czy kosmetyków może przysporzyć wiele problemów. Opryszczka, grzybica, a nawet wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C to tylko niektóre z możliwych konsekwencji dzielenia się produktami do higieny i pielęgnacji.

Bliskie relacje z drugą osobą powodują, że chętniej dzielimy się z nią swoimi rzeczami, również tymi, które służą do higieny. Najbliższa przyjaźń czy długotrwały związek sprawia, że czujemy się komfortowo, używając tych samych nożyczek do paznokci, szczotki do włosów czy maszynki do golenia. Co ciekawe, w przypadku maszynki, to kobiety częściej podbierają ją swoim partnerom, do czego przyznaje się blisko co druga Polka (48 proc.), a 1 na 8 kobiet twierdzi, że robi to często.

- Współdzielenie przyborów higienicznych, takich jak maszynka do golenia to nawyk, który warto zmienić. Używanie tych samych akcesoriów może zaszkodzić zarówno nam, jak i partnerce czy partnerowi. Nawet kiedy jesteśmy przekonani, że druga osoba jest zdrowa, istnieje ryzyko obecności patogenów na skórze, które mogą być przeniesione na akcesoriach do golenia. W czasie golenia na powierzchni skóry powstają mikrouszkodzenia, przez które wniknąć mogą wirusy wywołujące m. in. opryszczkę, brodawki czy mięczaka zakaźnego. Dodatkowo istnieje ryzyko przedostania się ze skóry partnera bakterii (np. gronkowca powodującego zapalenie mieszków włosowych) lub grzybów, nawet jeśli nie doszło do widocznego gołym okiem skaleczenia. Dlatego niektóre przedmioty lepiej zachować wyłącznie dla siebie – zaleca dermatolog dr n. med. Mariusz Sikora, ekspert współpracujący z marką Bulldog.

Kosmetyki uniwersalne czy dedykowane – co wybierają Polacy?

O ile łatwo jest dostrzec negatywne konsekwencje pożyczania sobie maszynki do golenia, o tyle współdzielenie kremu czy balsamu wydaje się małym zagrożeniem. Pomimo tego, blisko 55 proc. twierdzi, że nie robi tego nigdy. Dlaczego? Prawie 60 proc. badanych potwierdziło, że zdaje sobie sprawę, że kobiety i mężczyźni mają inne potrzeby w zakresie golenia i pielęgnacji skóry, dlatego powinni używać produktów stworzonych odpowiednio do ich potrzeb. Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie marki Bulldog potwierdzają, że Polacy oczekują dopasowania produktów do ich zróżnicowanych potrzeb. Ponad 60 proc. badanych ma większe zaufanie do produktów przeznaczonych typowo dla przedstawicieli ich płci. Dotyczy to szczególnie kobiet. Blisko 90 proc. pań kupując kosmetyki dobiera je do swojego typu skóry, a co druga kobieta robi to zawsze. A jak w tej kwestii prezentują się panowie?

Mężczyźni świadomi swoich odmiennych potrzeb

Mężczyźni również wykazują duże zainteresowanie właściwymi dla nich kosmetykami, co przyznaje ponad 63 proc. mężczyzn, którzy mają większe zaufanie do produktów przeznaczonych typowo dla przedstawicieli ich płci. Większość z nich twierdzi, że nigdy nie korzysta z kosmetyków swojej partnerki, a częściej niż 1 na 3 mężczyzn w Polsce jest zdania, że damskie kosmetyki po prostu nie przynoszą pożądanych efektów. Powodem, dla którego kosmetyki dedykowane kobietom mogą nie sprawdzić się w pielęgnacji mężczyzn, są różnice pomiędzy męskim i damskim naskórkiem.

Działanie androgenów (tzw. „hormonów męskich”) powoduje, że skóra mężczyzn ma swoje specyficzne cechy - jest grubsza, ma niższe pH i większą skłonność do łojotoku. Różnice skóry stwierdzane pomiędzy płciami mogą dotyczyć również jej składu lipidowego, bariery naskórkowej oraz zdolności regeneracyjnych po uszkodzeniu. Biorąc pod uwagę te wszystkie odmienności, łatwo zauważyć, że niektóre kosmetyki mogą u panów działać wolniej lub nawet w mniejszym stopniu. Dlatego też skóra mężczyzn wymaga doboru dedykowanych dla niej preparatów pielęgnacyjnych i ochronnych – mówi dermatolog, dr n. med. Mariusz Sikora.Zróżnicowane potrzeby męskiej i kobiecej skóry

Jedną z bardziej widocznych różnic między skórą mężczyzn i kobiet jest oczywiście owłosienie. Warto zwrócić na to uwagę stosując na przykład kremy do twarzy. Skóra panów, którzy golą twarz, często ulega podrażnieniom, a także jest bardziej narażona na występowanie stanów zapalnych. Może to mieć ogromny wpływ na działanie danego produktu.

Biorąc pod uwagę nieco odmienne właściwości męskiej i damskiej skóry oraz ryzyko wynikające ze współdzielenia przyborów do higieny, warto zadbać o to, aby w naszej kosmetyczce zawsze znajdował się zapas produktów, których używamy w codziennej pielęgnacji. Jeśli twój partner sięga po twoje kosmetyki lub maszynkę do golenia – Dzień Chłopaka może być doskonałą okazją do podarowania mu zestawu do pielęgnacji właściwego dla jego potrzeb i skóry, a przy tym pierwszym krokiem do zmiany niezdrowych nawyków.

Źródło: materiały prasowe

Jaki mężczyzna do Ciebie pasuje?

Pytanie 1 z 9
Jak opiszesz swój temperament?
Sedno Sprawy - Janusz Cieszyński

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki