Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw przypomnijmy, czym jest twardość wody. Twarda woda to taka, która zawiera duże ilości rozpuszczonych w wodzie soli wapnia i magnezu oraz sole m.in. żelaza, manganu, czy glinu. Im wyższa jest temperatura wody, tym szybciej jony (głównie) wapnia wytrącają się w postaci osadów i węglanu wapnia, czyli kamienia kotłowego. A ten powoduje liczne problemy użytkowe i eksploatacyjne.
Twarda woda a domowe instalacje
Tzw. kamień kotłowy to białoszara lub brązowa powłoka, którą możemy zaobserwować w czajniku, w pralce, zmywarce, piecu i kotle do podgrzewania wody. Kamień utrudnia wymianę ciepła. Dość poważnym problemem związanym z twardością wody jest odkładanie się osadu na ścianach przewodów instalacji, co prowadzi do zmniejszenia światła takiego przewodu i jego przepustowości. Odrywane przez przepływający strumień wody cząstki kamienia mogą zablokować rurociągi, wirniki pomp, zawory. Efekt? Pogarsza się efektywność pracy urządzeń, a my ponosimy większe koszty eksploatacji i zużycia energii.
Czy wiesz, że…
O ile twarda woda nie służy instalacjom grzewczym i wodnym, o tyle nie jest szkodliwa dla zdrowia po spożyciu – zawiera cenne dla organizmu minerały. Niemniej w twardej wodzie słabiej mogą się zaparzać pewne gatunki herbaty lub nabierają niesmacznej goryczy.
Czy w ostatnim czasie zauważyłeś biały osad w kabinie prysznicowej i na kranach? Jeśli tak, to możesz mieć twardą wodę. Dodane do niej płyn do płukania czy proszek do prania nie będzie się w niej dobrze rozpuszczał ani pienił. Trudniej spłukać i oczyścić ubrania czy powierzchnie. To samo dotyczy kąpieli. W twardej wodzie słabo się pieni szampon, mydło, żel do mycia. Jest to związane z napięciem powierzchniowym wody, które pod wpływem twardej wody jest wyższe. W konsekwencji zużywać będziemy więcej kosmetyków – rosną koszty. Nie wspominając o niekorzystnym wpływie twardej wody na skórę i włosy!
Wpływ na skórę
Niezależnie od tego, jak byśmy nie dbali o kondycję naszej skóry – twarda woda zniweczy nasze starania. Nie pomogą dobrej jakości kosmetyki. Twarda woda jest szczególnym utrapieniem w przypadku osób z cerą wrażliwą, naczyniową tłustą i skłonną do trądziku. Twarda woda jest nasycona jonami wapnia, magnezu, chloru i innych pierwiastków, które rozszerzają naczynie włosowate, co manifestuje się rumieniem na skórze. Może pojawić się uczycie swędzenia i pieczenia. Obecne w twardej wodzie sole wapnia i magnezu podrażniają gruczoły łojowe, wskutek czego produkowana jest jeszcze większa ilość sebum. Skóra jest przetłuszczona, błyszczy się i mogą pojawić się niedoskonałości. W związku z większą trudnością spłukiwania ciała wodą, musimy liczyć się z tym, że na powierzchni skóry zostanie cienka warstwa żelu lub płynu do mycia twarzy – to może doprowadzić do zatkania porów, rozwoju stanu zapalnego skóry, niekiedy też trądziku. Jak widać, zdecydowanie trudniej zadbać o kondycję naszej skóry, mając do dyspozycji twardą wodę. Ponadto taka woda źle wpływa na barierę ochronną skóry – płaszcz hydrolipidowy. Zaburzenia w tej warstwie mogą powodować przesuszenie skóry i łuszczenie się naskórka.
Problemy z kondycją włosów
Podobnie jak w przypadku środków do mycia ciała, także odżywki i szampony trudniej spłukać twardą wodą. Ale żeby zobaczyć jakiekolwiek efekty ich działania, będziemy nakładać ich więcej i szukać kosmetyków o większej mocy. I tak wpadamy w błędne koło. Silne szampony, odżywki i maski do włosów nakładane w dużych ilościach mogą spowodować przesuszenie i podrażnienie skóry głowy, czemu towarzyszy świąd, pieczenie, nadmierne łuszczenie. Niekiedy może pojawić się łupież, gdyż sole wapnia i magnezu podrażniają gruczoły łojowe i włosy mocniej się przetłuszczają. Niestety oczyszczanie i pielęgnacja włosów z użyciem twardej wody sprawia, że te stają się:
- szorstkie w dotyku,
- przesuszone,
- pozbawione blasku,
- łatwiej się plączą,
- trudniej je ułożyć.
Twarda woda vs. włosy farbowane
Nie jest tajemnicą, że aby barwnik zawarty w farbie do włosów mógł wniknąć do wnętrza włosa - musi on zostać rozpulchniony. Włos z odchylonymi łuskami jest bardziej podatny na działanie twardej wody, co powoduje szybsze wypłukiwanie farby z włosów.
Jak zatem przywrócić dobrą kondycję naszym włosom? Jak sprawić, by skóra nabrała miękkości i promiennego wyglądu? Jak zadbać o sprawność urządzeń i instalacji w naszym domu? Jest na to skuteczny sposób!
Zmiękczamy wodę
Aby zmiękczyć wodę w naszym domu, warto zdecydować się na automatyczny zmiękczacz wody. Tu warto postawić na sprawdzoną, cieszącą się zaufaniem klientów firmę, a taką jest AQUAPHOR. Producent oferuje wysokiej klasy, kompaktowy zmiękczacz wody AQUAPHOR z automatyczną głowicą sterującą. Urządzenie jest dostępne w dwóch wielkościach: A800 (23 litry złoża zmiękczającego) oraz A1000 (28 litrów złoża zmiękczającego). Jak to działa?
Zmiękczacz wody Aquaphor to ciśnieniowa kolumna, która jest wypełniona złożem – żywicą jonowymienną (zawiera jony sodu, nieszkodliwe dla instalacji). Zawarte w twardej wodzie jony wapnia i magnezu – podczas przepływu przez kolumnę zmiękczacza - zostają wymienione na sodowe jony z żywicy. Po nasyceniu złoża (gdy osiągnie ono maksymalną ilość jonów magnezowych i wapniowych) – następuje jego regeneracja, czyli płukanie kolumny roztworem wody i soli kuchennej (NaCl). W ten sposób złoże znów zawiera kationy sodu, a woda z płukania wędruje do kanalizacji. Proste, prawda?
Żelazo i mangan utrudniają zmiękczanie
Przed doborem wielkości zmiękczacza, należy ustalić m.in. jaka jest twardość wody. Może się okazać, że oprócz jonów wapnia i magnezu taka woda zawiera duże ilości żelaza i manganu – a te utrudniają zmiękczanie wody. na szczęście ten problem nie dotyczy zmiękczaczy od AQUAPHOR, gdyż zarówno A800, jak i A1000 odznaczają się wysoką skutecznością zmiękczania wody z równoczesną redukcją żelaza i manganu. Zmiękczacze wody AQUAPHOR mają niewielkie wymiary, dzięki czemu możemy je śmiało zainstalować w naszych domach lub w obiektach usługowych. To także niższe koszty eksploatacji (mniejsze zużycie soli tabletkowanej), przy większej skuteczności zmiękczania wody. W zmiękczaczach A800 i A1000 możemy samodzielnie regulować stopień zmiękczania wody dzięki obecności zaworu podmieszania. Obsługa urządzenia jest prosta, wygodna i generuje oszczędności!
Miękka woda sprawi, że nasza skóra i włosy odzyskają dawny, zdrowy i piękny wygląd. Dodatkowo nie będziemy już musieli się martwić o żywotność urządzeń i instalacji wodnych.