Czy w ciąży można jeść truskawki? Co to są znamiona truskawkowe?
Pytanie, „czy w ciąży można jeść truskawki” każdego lata wraca jak bumerang. To przez popularne w wielu kręgach opnie, jakoby truskawki wywoływały alergię u matki i dziecka, a także powodowały tycie lub znamiona truskawkowe. Tyle jeśli chodzi o mity. Jakie są fakty? Truskawki mają wiele witamin i minerałów potrzebnych także kobietom w ciąży (więcej o właściwościach poniżej). Jednak eksperci mówią jasno – jeśli przyszła mama nie ma alergii na truskawki, nie powinna obawiać się, że nagle będzie na nie uczulona. Oczywiście przy spożywaniu truskawek, tak jak przy wszystkim, ważny jest umiar. Jeśli dieta kobiety w ciąży nie będzie składała się tylko z tych owoców, nic złego się nie wydarzy. Jednak na wszelki wypadek lepiej skontaktować się z lekarzem lub dietetykiem.
Kolejną popularną opinią dotyczącą truskawek jest ich wysoka kaloryczność, która powoduje tycie. Jakie są fakty? Truskawki mają niewiele kalorii (więcej o tym poniżej), ale zawierają sporą ilość cukrów prostych. I tutaj znów pojawia się dobrze nam znany – umiar. Jeśli nie będziemy zjadać niebotycznych ilości tych owoców i w odpowiednich proporcjach do pozostałych posiłków – nie przybierzemy na wadze.
ZOBACZ TEŻ: To niezwykłe miejsce. Zobacz, jak nasi sąsiedzi promują polską kulturę
Ostatni z popularnych mitów to ten, który mówi, że truskawki zjadane przez kobietę w ciąży powodują znamiona truskawkowe u dziecka. Jakie są fakty? Znamiona truskawkowe to popularna nazwa naczyniaków, czyli powiększonych naczyń krwionośnych. Znamiona przypominające czerwone, twarde, bąble mogą kojarzyć się z wyglądem truskawek ale nie mają z nimi nic wspólnego. Pojawiają się u ok. 4-10 proc. noworodków i zazwyczaj wchłaniają się samoistnie.
Truskawki. Ile mają kalorii?
Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. 100 g tego owcu zawiera tylko 30 kalorii, a do tego całą masę witamin i minerałów. Są bogate w witaminę C, potas, kwas foliowy i błonnik. Według badań, truskawka zawiera więcej witaminy C niż owoce cytrusowe. W truskawce są też witamin z grupy B, w tym (B1 i B2) oraz B3 (PP) odpowiedzialnych za właściwe funkcjonowania nerwów i przewodu pokarmowego, a także utrzymanie skóry w dobrej kondycji. W tych owocach zawarte są także: potas, magnez i kwas foliowy. Nie brakuje w nich także wapnia i fosforu, które wzmacniają zęby i kości oraz poprawiają pracę mięśni. Truskawki zawierają także sporo żelaza, które zimniejsza ryzyko wystąpienia anemii. Z kolei błonnik wspomaga pracę jelit i pomaga w odchudzaniu.
NIE PRZEGAP: Miejsce z niezwykłą historią. Raz w roku można odkupić grzechy
Truskawki. Jakie mają właściwości?
Składniki odżywcze zawarte w truskawkach mają mnóstwo właściwości zdrowotnych. Jak udowodnili naukowcy z Harvardu spożywanie truskawek może zmniejszyć ryzyko zawału serca. W 2013 r. przebadano około 100 tys. młodych kobiet i pań w średnim wieku. Okazało się, że jedzenie minimum trzech porcji truskawek tygodniowo zmniejszyło ryzyko zawału serca o 32 proc. Według badaczy dzieje się tak dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy w owocach. Ponadto kwas elagowy zawarty w truskawkach wspomaga trawienie produktów bogatych w skrobię, zapobiegając podniesieniu się poziomu cukru we krwi. Dlatego po owoce mogą sięgać nawet cukrzycy. Truskawki wzmacniają także odporność organizmu, działanie układu pokarmowego oraz pracę nerek. Dzięki zawartości bromeliny (enzymu odpowiadającego za rozkład białka) powinny po nie sięgać osoby zmagające się z problemami związanymi z trawieniem białek.