Czy warto kupić mieszkanie z balkonem, czym się różni balkon od loggia

2011-08-19 22:09

Sceny balkonowe to nie tylko domena bohaterów dramatu Szekspira. Balkon to idealne miejsce, gdzie można spędzać wolny czas, napić się kawy z przyjaciółką, trzymać kwiaty, które będą cieszyć oko w sezonie wiosenno-letnim.

Dlatego klienci odwiedzający biura deweloperów często pytają, czy mieszkanie, które ich interesuje, posiada balkon. Eksperyment z lokalami bez balkonów czy z jakimiś mikrobalkonami się nie sprawdził. Deweloperzy wrócili więc do sprawdzonych rozwiązań i zamawiają projekty, które mają balkony.

Na własne oczy

Popyt na balkony ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Lokal z balkonem jest 6 proc. droższy od mieszkania bez niego. Z przeprowadzonych badań wynika, że balkon u 95 proc. kupujących jest tym, co wpływa na podjęcie decyzji o zakupie lokalu. Jak wskazuje doświadczenie wielu osób, mieszkanie bez balkonu gorzej jest też później sprzedać na rynku wtórnym. Podczas wizyty w biurze dewelopera można się spotkać z różnym nazewnictwem. Pojawiają się więc tarasy, tarasiki, balkony czy loggie. Często jednak nazwy te są stosowane na wyrost. Dlatego warto na własne oczy przekonać się, co tak naprawdę sprzedający ma na myśli.

Jak wykazują badania, około 95 proc. inwestycji posiada balkony. Budynki ich pozbawione najczęściej budowane są w centrum. Niekiedy inwestycje mają tarasy z prawdziwego zdarzenia. Jednak zazwyczaj są to lokale najdroższe, położone na najwyższych kondygnacjach, tzw. penthousy. Tarasy w mieszkaniach na pierwszym piętrze rzadko się zdarzają. Zresztą posiadanie takiego mieszkania może dawać poczucie dyskomfortu, a tak-że może stanowić zachętę dla włamywaczy.

A jednak bez?

Mimo olbrzymiej popularności mieszkań z balkonami, deweloperzy również wystawiają na sprzedaż lokale ich pozbawione. Kto je kupuje?

Mieszkanie bez balkonu jest tańsze, dlatego najczęstszymi nabywcami są osoby, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Tutaj głównym atutem jest cena. Poza tym osoby takie są często młode i mobilne - niespędzające zbyt wiele czasu w domu. Dla nich cena niższa o te 6 proc. ma istotne znaczenie. Balkon nie jest również potrzebny tym, którzy kupują lokal w celach inwestycyjnych. Chcą kupić mieszkanie jak najtaniej w dobrej lokalizacji, by było ono atrakcyjne dla najemców. Osoby, które wynajmują mieszkania okresowo, nie przywiązują do tej kwestii tak dużej wagi. Każdy jednak, kto decyduje się na zakup mieszkania, powinien pamiętać, że w przyszłości mieszkanie pozbawione balkonu będzie trudniej sprzedać.

Ważne zabezpieczenie

Kiedy już zdecydujemy się na zakup mieszkania z balkonem, trzeba o niego zadbać. Deweloper zazwyczaj oddaje go w stanie surowym. Dlatego warto jest wykonać okładzinę ceramiczną na surowym betonowym podłożu. Aby cel ten zrealizować i nie martwić się, że płytki odpadną po pierwszych mrozach, a konstrukcja balkonu ulegnie uszkodzeniu, na płycie wykonać trzeba izolację przeciwwilgociową.

Również wiele osób decyduje się na zabudowę balkonu. Ma to ten atut, że latem służy nam jako tradycyjny balkon, na zimę zaś się zamienia w uroczy ogród zimowy, ewentualnie miejsce, gdzie można trzymać rowery.

Znaczna część deweloperów już na etapie sprzedaży oferuje opcję balkonu zabudowanego. Zazwyczaj usługa ta w całkowitym rozliczeniu nie stanowi zbyt wielkiego kosztu. W ostatnich latach powróciła też moda na montowanie markiz. Nie tylko chronią one przed słońcem, ale stanowią także element ozdobny. Dzięki niej balkon będzie ładniejszy i bardziej funkcjonalny.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają