Sportowi fizjoterapeuci odkryli, że oklejanie wybranych partii ciała specjalnymi bawełnianymi plastrami kinezjologicznymi o parametrach zbliżonych do właściwości skóry ludzkiej, łagodzi ból i poprawia funkcjonowanie mięśni. Od kilku już lat taping wykorzystuje się przy leczeniu ludzi z niepełnosprawnościami,bólami mięśniowymi. Obecnie kinesiology tape używane są jako samodzielna technika terapeutyczna bądź uzupełnienie leczenia wielu problemów w obrębie układu ruchu.
Jak to działa?
Plastry do kinesiotapingu pokrywa cienka warstwa hipoalergicznego kleju, który aktywuje się pod wpływem ciepła. Dzięki temu tzw. tejpy dobrze utrzymują się na ciele i nie wywołują podrażnień. Ich sprężystość jest podobna do stopnia rozciągliwości mięśni, co sprawia, że nie ograniczają ruchów. Komfort noszenia zwiększa wodoodporność plastrów – podczas terapii można swobodnie zażywać kąpieli. Odpowiednio naklejone utrzymują się na skórze nawet przez 10 dni.
Naklejona na ciało taśma kinezjologiczna powoduje uniesienie naskórka, co zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami i osłaniającą je powięzią. Sprzyja to lepszej pracy układu limfatycznego. Chłonka zaczyna krążyć sprawniej – zachodzi naturalny drenaż limfatyczny, który wpływa na zniesienie obrzęku oraz przyspieszenie regeneracji tkanek.
Zmniejsza się siła nacisku na rozmieszczone na skórze receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, dlatego dolegliwości stają się mniej dokuczliwe. Spada także nadmierna wrażliwość skóry na bodźce – dotyk, ciepło, zimno.
Odpowiednio naklejone plastry rehabilitacyjne przywracają prawidłowe napięcie mięśniowe (zwiększają je lub zmniejszają, zależnie od potrzeb pacjenta). Redukują skurcze mięśni, usuwają uczucie zmęczenia i poprawiają zakres ich ruchomości. Przywracają prawidłowe pozycje powierzchni stawowych, poprawiając ich możliwości motoryczne.
Działanie taśm kinesiotaping zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nic dziwnego – plastrowanie uznane zostało w pełni bezpiecznym, nieobarczonym ryzykiem powikłań sposobem walki z bólem. Wskazaniem do stosowania plastrów do tapingu są m.in. bóle pourazowe, reumatyczne i pooperacyjne. Taśmy wykorzystuje się w leczeniu bólów kręgosłupa u kobiet w ciąży oraz w przebiegu dyskopatii czy rwy kulszowej. Działanie przeciwbólowe znalazło zastosowanie w łagodzeniu objawów towarzyszących ostrogom piętowym, łokciu tenisisty, a nawet bólach menstruacyjnych.
Plastry fizjoterapeutyczne są dobrze tolerowane, nie wywołują podrażnień i reakcji uczuleniowych, a pacjent niemal nie czuje ich na ciele. Mogą być używane równocześnie z innymi formami leczenia, nie wchodzą w interakcje z farmaceutykami, stanowią świetną alternatywę dla ćwiczeń rehabilitacyjnych w razie, kiedy te są przeciwwskazane. Efekt leczniczy odczuwany jest przez cały okres noszenia i na długo po ich usunięciu.
Na co pomaga taśma kinezjologiczna?
Plastrowanie znajduje zastosowanie po kontuzjach i różnego typu urazach wywołujących zespoły bólowe (bóle kolana, bóle barku, łydek, nadgarstka itp.). Częsta jest aplikacja taśm kinezjologicznych na kręgosłup – tapy wykazują działanie przeciwbólowe i rozluźniające, znosząc blokadę, pozwalają zwiększyć jego ruchomość, łagodzą także odkręgosłupowe bóle kończyn.
Oklejanie plastrami warto stosować przy nadmiernym napięciu mięśniowym, typowym zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, a także jako pierwszą pomoc przy bolesnych skurczach – nie tylko tych po treningu, ale także nocnych skurczach łydek. Taśmy rehabilitacyjne można wykorzystać także w prewencji kontuzji, jeśli nie udało się nam przeprowadzić efektywnej rozgrzewki.
Twórca kinesiotapingu rekomenduje plastrowanie dynamiczne jako metodę zapobiegania zmarszczkom i rozstępom, zwłaszcza u ciężarnych.
Aby efekt leczniczy był możliwie największy, zaleca się, by plastry naklejał fizjoterapeuta mający doświadczenie z tapingiem.
Długość działania taśmy kinezjologicznej jest zależna od miejsca naklejenia, średnio jej właściwości utrzymują się około 5-7 dni. Działanie plastra zaczyna słabnąć, gdy zaobserwujemy odklejające się końcówki.
Żródło internet