Walentynki często stają się okazją do przeżycia "pierwszego razu" lub są szansą na seks z nowym partnerem. Do tego podczas święta zakochanych organizowane są imprezy dla singli, które również mogą kończyć się niespodziewanym (i często nierozważnym) "numerkiem" z nieznajomym.
Jakim chorobami można zarazić się przez seks?
Jeśli nie masz stałego partnera i nie wiesz wszystkiego o jego przeszłości seksualnej, to nigdy nie decyduj się na seks bez zabezpieczenia. W przeciwnym wypadku narażasz się na niebezpieczne choroby weneryczne, czyli choroby przenoszone drogą płciową. Niektóre z nich są groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia! Co gorsze, niektórymi chorobami można zarazić się mimo stosowania np. prezerwatyw.
Istnieje wiele chorób wenerycznych, spośród których wyróżnia się: bakteryjne, grzybiczne, pasożytnicze oraz wirusowe choroby weneryczne. Do bakteryjnych chorób wenerycznych zalicza się chlamydiozę, kiłę oraz rzeżączkę. Do grzybicznych chorób wenerycznych należą kandydoza i wszelkie grzybice narządów rodnych, do pasażytnicznych chorób wenerycznych zalicza się rzęsistkowicę, świerzb oraz wszawicę łonową. Wirusowe choroby weneryczne to HIV, HPV, opryszczka genitaliów oraz zapalenie wątroby typu B i C.
Zobacz: Choroby weneryczne: objawy, rodzaje, kiedy można je wykryć w badaniu?
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail