Grudnik

i

Autor: Shutterstock

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych

Czym podlewać grudnik w grudniu? Wystarczy 1 saszetka, a grudnik obsypie kwiatami. Domowy nawóz do grudnika

2024-12-03 8:09

Szukasz taniej i sprawdzonej odżywki do grudnika? Te domowy nawóz sprawi, że bożonarodzeniowy kaktus otrzyma potężną dawkę odżywienia. Sprawi ona, że kwiat szybciej wypuści pierwsze pąki. Wystarczy, że raz na tydzień będziesz podlewać tym swojego grudnika. Roślina będzie odżywiona, silna i bardziej odporna na niszczycielskie działanie suchego powietrza. Czym podlewać grudnik?

Czym podlewać grudnik zimą? Dzięki temu bożonarodzeniowy kaktus szybciej zakwitnie

Grudnik, inaczej nazywany także bożonarodzeniowym kaktusem to jeden z najpopularniejszych zimowych kwiatów doniczkowych. Jaka sama nazwa wskazuje grudnik upodobał sobie grudzień i to właśnie w tym miesiącu najczęściej zakwita. Dzięki temu zdobi domy na Boże Narodzenie, a jego czerwone lub różowe kwiaty genialnie wpasowują się w atmosferę Świąt. Aby jednak grudnik zakwitł w oczekiwanym okresie to należy o niego odpowiednio zadbać. W okresie zimowym najważniejsze jest podlewanie. To właśnie ono będzie decydować o prawidłowym wzroście rośliny. Do odżywienia grudnika świetnie sprawdzą się domowe odżywki. Eksperci wskazują, że grudnik dobrze rośnie nawożony ekstraktem ze skórek po bananach lub naparem z czarnej herbaty. Wystarczy, że w niewielkim garnuszku zaparzysz czarną herbatę i odczekaj aż wystygnie. Tak przygotowany napar wymieszaj z wodą w proporcjach 1:1  i raz w tygodniu podlewaj nim grudnika. Liście herbaty możesz dodatkowo wymieszać z ziemią w doniczce. Czarna herbata stanowi wspaniały nawóz do roślin. Poprawia ich witalność i stymuluje procesy wzrostu. Kwiaty podlewane herbatą stają się bardziej wytrzymałe i odporne. Lepiej rosną i szybciej zakwitają.

Jak podlewać grudnik zimą? Dzięki temu ziemia w doniczce nie będzie przesuszona

Zimowe podlewanie kwiatów doniczkowych stanowi prawdziwe wyzwanie. Z jednej strony zimą rośliny nie potrzebują tak dużo wody jak latem, ale suche i mroźne powietrze może działać na nie niekorzystnie. W przypadku grudnika należy zadbać, by kwiat miał regularnie wilgotne podłoże. Nie można doprowadzić do jego wysuszenia. Nie należy jednak popadać w skrajności. Zbyt duża ilość wody może sprawić, że korzenie grudnika zaczną gnić. Jeżeli woda zbiera się w podstawce to należy ją odlać. Jednym ze sposobów na utrzymanie wilgoci w doniczkach są kostki lodu. To dość nietypowy sposób, który zapobiegnie przesuszanie się ziemi. Wystarczy, że do doniczki z grudikiem włożysz 3 kostki lodu. Stopniowo będą się one rozpuszczały i uwalniały wodę do ziemi. Niektórzy zastanawiają się, czy zimny lód nie będzie szkodliwy dla roślin. Badania wykazały, że sposób ten nie wpływa na kondycję kwiatów doniczkowych.

Quiz o kwiatach, z których stworzysz najpiękniejsze bukiety. Rozwiąż test i sprawdź, czy masz zadatki na florystę
Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Jak nazywa się kwiat, który jest symbolem miłości i ma kolce?
Murowane starcie
Technologia budowy - beton komórkowy czy ceramika. MUROWANE STARCIE

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki