Żylaki przełyku - co to jest?
Żylaki przełyku nie są chorobą, a jedynie symptomem problemów ze zdrowiem wątroby. Opuchnięte i poszerzone żyły znajdujące się na dole przełyku to właśnie żylaki. Charakteryzuje je kruchość i skłonność do pękania. Spożywanie pokarmów podrażnia żylaki przełyku. Może skutkować krwawieniem w postaci wymiotów z krwią lub fragmentami strawionej krwi. Żylaki przełyku często bywają przyczyną bardzo ciemnych stolców o czerwonym lub czarnym zabarwieniu. W rezultacie organizm traci dużo krwi, co prowadzi do obniżenia ciśnienia, utraty sił i przyspieszenia bicia serca. W rozpoznaniu żylaków przełyku potrzebne jest wykonanie badania endoskopowego.
Jakie są przyczyny żylaków przełyku?
Żylaki przełyku są objawem:
- marskości wątroby, zazwyczaj wywołanej przez spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu. Przy chorej wątrobie pojawiają się komplikacje z krążeniem obocznym. Zamiast przepływać przez wątrobę, krew trafia do żył w przełyku chorego. Zbyt duża ilość cieczy osłabia naczynia krwionośne, poszerza je i tym samym powoduje żylaki przełyku.
- zapalenia wątroby prowadzącego do marskości wątroby - żółtaczka typu B i C.
Jak leczy się żylaki przełyku?
Żylaki przełyku leczy się przy pomocy środków farmakologicznych, oraz za pomocą endoskopu, montując stent w wątrobie lub po prostu stosując zabiegi chirurgiczne, czyli leczenie chirurgicznie.