Czynniki ryzyka

2010-10-24 14:00

Kto jest najbardziej narażony na AMD

Wiek. Liczba przypadków zachorowań na AMD w krajach wysoko rozwiniętych wzrasta gwałtownie z wiekiem.

Czynniki genetyczne. AMD, przynajmniej częściowo, jest schorzeniem dziedzicznym. Badania wykazały zwiększoną liczbę przypadków w grupie najbliższych krewnych pacjentów z AMD.

Płeć. Biorąc pod uwagę wszystkie postacie schorzenia, AMD w równym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, ale wysiękowa postać częściej występuje u kobiet, szczególnie w grupie wiekowej powyżej 75. roku życia.

Rasa. AMD częściej występuje u osób rasy białej niż u Azjatów czy Afroamerykanów.

Jasny kolor tęczówki.

Nadciśnienie tętnicze oraz choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wysoki poziom cholesterolu.

Palenie tytoniu. Istotna jest liczba wypalanych papierosów. U osób wypalających ok. 20 lub więcej papierosów dziennie ryzyko zachorowania na AMD z utratą wzroku zwiększa się 2-3-krotnie w porównaniu z osobami, które nigdy nie paliły.

Ekspozycja na światło słoneczne.

Niewłaściwa dieta (zbyt niskie spożycie produktów zawierających antyoksydanty). Liczba przypadków zachorowań na AMD u pacjentów stosujących dietę ubogą w przeciwutleniacze oraz luteinę jest ok. 2 razy większa, niż u osób stosujących dietę bogatą w przeciwutleniacze oraz luteinę.

W grupie zwiększonego ryzyka rozwoju wysiękowej postaci AMD są osoby, które straciły już widzenie w jednym oku z powodu wysiękowego AMD, oraz chorzy z rozpoznaną postacią suchą AMD.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają