Zupa fasolowa z kapustą i suszonymi śliwkami
Oryginalna odmiana fasolówki z suszonymi śliwkami i białą kapustą to świetne danie na obiad lub ciepłą kolację
Składniki:
1,5 l bulionu,
100 g fasoli,
300 g białej kapusty,
50 g suszonych śliwek,
1 cytryna,
1 cebula,
2 łyżki oleju,
1 łyżka mąki,
tymianek,
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Przebraną i umytą fasolę zalać zimnym wywarem, zagotować i pozostawić na 2 godziny, po czym ugotować pod przykryciem. Kapustę oczyścić, usunąć twarde części i drobno pokroić, dodać do fasoli pod koniec gotowania. Śliwki namoczyć i ugotować, a następnie przetrzeć przez sito. Cytrynę obrać i pokroić w półplasterki. Cebulę obrać i drobno pokroić, zeszklić na oleju, dodać mąkę i lekko zrumienić, dodać przecier ze śliwek oraz cytrynę i wszystko połączyć z zupą. Chwilę pogotować, doprawić solą i pieprzem.
Fasola pieczona z kiełbasą i papryką
Fasolę białą, najpopularniejszą w Polsce odmianę, wykorzystujemy do gotowania zup i sycących dań, możemy ją też upiec w piekarniku
Składniki:
500 g suchej fasoli,
300 g kiełbasy,
1 duża czerwona papryka,
1 mała papryka chili,
1 cebula,
2 ząbki czosnku,
500 ml passaty pomidorowej,
4 ziela angielskie,
2 liście laurowe,
1 łyżka oregano,
sól
Sposób przygotowania:
Fasolę namoczyć na noc w wodzie, najlepiej żeby wody było przynajmniej dwa razy więcej niż fasoli. Na drugi dzień całość gotować ok. 1,5 godz. pod przykryciem (w tej samej wodzie, w której się moczyła) do miękkości, z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego, od czasu do czasu można ściągnąć szumowiny z powierzchni. W razie potrzeby dolać wody. Kiełbasę pokroić w grubsze plasterki, paprykę w dużą kostkę, cebulę w małą kostkę. Najpierw smażyć na patelni kiełbasę (bez oleju), dodać paprykę i cebulę, smażyć 2 minuty. Do ugotowanej fasoli dodać passatę, rozdrobniony czosnek i drobno posiekane chili, usmażoną kiełbasę z cebulą i papryką, doprawić solą i oregano. Całość wymieszać i przełożyć do naczynia żaroodpornego, przykryć pokrywką i piec ok. 45 minut w temp. 200 st. C. Ostatnie 15 minut piec bez przykrycia.
Sałatka śledziowa z fasolą
Znakomita przekąska łącząca łagodny smak fasoli ze słoną rybą
Składniki:
szklanka białej, drobnej fasoli,
2 solone odfiletowywane śledzie,
2 jajka ugotowane na twardo,
duże winne jabłko,
2 ogórki konserwowe,
3-4 marynowane grzybki,
½ szklanki majonezu,
łyżeczka soku z cytryny,
sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Fasolkę zalać wrzątkiem, odstawić do namoczenia na kilka godzin. Wodę odcedzić. Dolać świeżej wody, gotować fasolę do miękkości. Ugotowaną fasolę odcedzić pozostawić do przestygnięcia. Śledzie namoczyć w misce z wodą albo z mlekiem. Po 2-3 godzinach wyjąć, opłukać, osuszyć ręcznikiem papierowym. Rybę i jajka pokroić w kostkę. Umyte jabłko przekroić na pół, wydrążyć gniazdo nasienne pokroić w drobną kostkę. Ogórki konserwowe i odsączone z zalewy grzybki też drobno pokroić w kostkę. Wszystkie składniki połączyć ze sobą. Dodać majonez z łyżeczką soku z cytryny. Doprawić sałatkę solą i pieprzem. Wstawić do lodówki przynajmniej na godzinę.
Brownie z fasoli
Z fasoli możemy przygotować też słodkości – ciasta i desery czekoladowe. Brownie z z fasoli, bez mąki i cukru jest pyszne i łatwe w przygotowaniu
Składniki:
fasola czerwona w puszce,
dojrzały banan,
2 jajka,
2 łyżki oleju kokosowego,
2 łyżki gorzkiego kakao,
łyżeczka proszku do pieczenia,
łyżka miodu
Sposób przygotowania
Fasolę odcedzić i dokładnie wypłukać w zimnej wodzie. Osuszyć ręcznikiem papierowym. Wszystkie składniki dokładnie zblendować na jednolitą masę. Przełożyć do formy do ciasta i pieczemy ok. 50 minut. Po upieczeniu ciasto może mieć jeszcze lepką formę, dlatego należy je odstawić do ostudzenia.