Polskie morze i góry to najczęstsze kierunki w dobie pandemii. Trudno byłoby pokonać 400 km rowerem, ale wystarczy, że przesiądziemy się do zbiorowego transportu. Rower możemy zabrać ze sobą i przemieszczać się nim już na miejscu. Zdrowo i ekologicznie!
Ekologiczne rozwiązania w hotelu
Osoby, które cenią sobie wygodę, podczas urlopu mogą nocować w ekologicznym hotelu. Po czym go poznać? Po ekologicznych rozwiązaniach, m.in. energooszczędnych żarówkach, zbieraniu deszczówki czy wentylacji z możliwością odzyskiwania ciepła (tzw. rekuperacja). Nie powinno też zabraknąć ekologicznej żywności i pojemników do segregacji odpadów.
Oszczędzaj zasoby, gdziekolwiek jesteś
Pobyt w ośrodku wypoczynkowym czy w hotelu nie upoważnia nas do marnowania wody i energii elektrycznej. Wychodząc z pokoju, zgaś światło. Myjąc zęby, zakręcaj wodę w kranie na czas szczotkowania. Zażywając kąpieli słonecznych, czytaj książki na e-booku. Wybierz pociąg, zamiast samolotu, a w czasie podróży miej własną butelkę na wodę (zamiast jednorazowej z plastiku).
Bądź Eko-poliglotą
Przebywając za granicą, w hotelowej restauracji czy w barze na mieście, zamawiając napój czy ulubionego drinka, nie zapomnij powiedzieć „Poproszę bez słomki”:
- po angielsku – No straw, please
- po niemiecku – Kein Strohhalm, bitte
- po włosku – Niente cannuccia, per favore
- po francusku – Pas de paille, s’il vous plaît
Nie kupuj na zapas
Kupujemy za dużo, a niewykorzystane produkty z przekroczoną datą przydatności wyrzucamy. W ten sposób marnujemy żywność. Kupujemy też rzeczy, które możemy zrobić sami – środki czystości (wystarczy ocet i soda oczyszczona) czy kostki do zmywarki. Będąc poza domem, warto smakować lokalnych specjałów, a w sezonie letnim jeść świeże owoce – najlepiej z własnego sadu.