Do psychiatry możemy się dostać bez skierowania. Nie ma się czego wstydzić. Depresja to poważna choroba, która bardzo zatruwa życie i może bardzo źle odbić się na naszym zdrowiu.
Zabójczy stres
Osoby w podeszłym wieku muszą się zmagać z wieloma trudnymi problemami - odejście z pracy na emeryturę, wyprowadzka dzieci, śmierć współmałżonka, przyjaciół, choroby, utrata słuchu, lęk o pieniądze. To wszystko wywołuje potężny stres i może prowadzić do depresji. Na depresję bardziej narażeni są ludzie, którzy chorowali na nią w przeszłości lub mieli przypadki depresji w rodzinie.
Depresja u osób starszych jest niełatwa do zdiagnozowania. Cierpią one zwykle na wiele schorzeń, a część z nich może przypominać depresję, a nawet maskować ją.
Jakie są objawy depresji
Jakie więc objawy powinny wzbudzić nasz niepokój? Najczęściej pojawia się smutek, utrata masy ciała, brak apetytu, trudności w zasypianiu lub całodzienna senność. Osoba chora może często sięgać po alkohol lub leki na uspokojenie czy na sen. Bardzo znamienna jest utrata zainteresowań. Widzimy, że nasz bliski, którego pochłaniała praca na działce, polityka albo rozwiązywanie krzyżówek całkowicie lub prawie całkowicie odrzucił swoje hobby. Zwróćmy także uwagę na samopoczucie osoby starszej, gdy dokonuje zapisów na wypadek śmierci. Osoby chorujące na depresję wycofują się z życia, nie kontaktują z przyjaciółmi czy znajomymi, niechętnie wychodzą z domu. Uważają, że są ciężarem.
Nie tylko smutek
Przywykliśmy uważać, że osoby chorujące na depresję są smutne, wycofane, ale bywa też depresja bez smutku. Gdy starsza osoba jest zdrowa, ale skarży się na taką czy inną dolegliwość, to również może być symptom depresji. Oznacza chęć zwrócenia na siebie większej uwagi, szukanie towarzystwa. Mogą pojawić się objawy niepokoju lub drażliwości. Zdarza się, że osoby z zaburzeniami depresyjnymi intensywnie spacerują po pokoju, mają niespokojne ręce, grymasy twarzy, ich obsesją stają się pieniądze, sytuacja na świecie, ochrona środowiska, stan zdrowia innych ludzi.
Nie leczmy się sami
Leczenie depresji u osób starszych nie jest łatwe, głównie dlatego, że chorują na inne choroby i przyjmują zwykle dużo różnych leków. Trzeba więc część z nich odstawić lub dostosować do nich leczenie. Osoby starsze często posiłkują się kupowanymi bez recepty preparatami z dziurawcem. To błąd, bo zanim po nie sięgniemy, powinniśmy zapytać lekarza, czy nie ma do tego przeciwwskazań w naszym przypadku.