Dian Fossey i jej GORYLE WE MGLE na Google Doodle: kim była słynna badaczki goryli [FILM]

2014-01-16 16:37

Dian Fossey, która trafiła dziś na główną stronę wyszukiwarki google, to jedna z najwybitniejszych w historii specjalistek w dziedzinie etologii i zoologii. Badaczka wykorzystała swoją niespotykaną wiedzę i umiejętności do prowadzenia badań nad gorylami górskimi - największymi małpami człekokształtnymi. Swoją pasję przypłaciła życiem. Zginęła w czasie prowadzenia badań w Rwandzie. Nie zabiły jej jednak goryle...  

Dian Fossey, amerykańska zoolog, znana była ze swojego niespotykanego zaangażowania i stosowania oryginalnych technik badawczych. Przez lata obserwowała zachowania goryli górskich w ich naturalnym środowisku.

Jej praca doceniona została między innymi przez National Geografic, które z jej pomocą stworzyło jedyny w swoim rodzaju cykl reportaży przedstawiający życie goryli górskich. Dian Fossey prowadziła swoje badania w wielu zakątkach Afryki - Kenii, Tanzanii, Zimbabwe. Jednak najwięcej czasu spędziła w obozowisku górskim w Parku Narodowym Wulkanów w Rwandzie. To właśnie tam stworzyła Karisoke Research Center - centrum badawcze zajmujące się gorylami.

Oprócz prowadzenia obserwacji, badaczka walczyła z kłusownikami, przyczyniając się tym samym do zwiększenia populacji goryli. Niektórzy przypisują jej nawet ocalenie gatunku. Swoje doświadczenia opisała w kilku książkach. Najpopularniejsza z nich to „Goryle we mgle”. Książka stała się inspiracją dla stworzenia filmu opisującego historie jej życia, badań i walki.

Zobacz też: Monitoring w łódzkim ZOO: Podglądaj igraszki tygrysów i sępów przez całą dobę!

W 1985 roku Dian Fossey została znaleziona martwa w swoim górskim domu w prowincji Ruhengeri – zlecenie morderstwa przypisuje się ówczesnemu gubernatorowi prowincji Ruhengeri, Protais Zigiranyirazo, znanemu później z utworzenia szwadronów śmierci, które doprowadziły do zagłady ok. 800 tys. mieszkańców Rwandy. Zlecenie mieli wykonać kłusownicy.

Film o badaczce stał się wielkim przebojem a jej nazwisko stało się symbolem determinacji w walce o ochronę środowiska naturalnego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki