Dzieci nie powinno się odchudzać jak dorosłych. Wystarczy zatrzymać ich wagę. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych intensywnie rosną. Jeżeli przestaną przybierać na wadze, wkrótce "wyciągną się" a ich masa ciała będzie prawidłowa. Dieta uczniów w tym wieku nie może być zbyć restrykcyjna.
Powinna dostarczać im energii do nauki i rozwoju oraz wszystkich składników
odżywczych. Nasza pociecha powinna jeść 4-5 posiłków dziennie. W diecie powinno być dużo kolorowych warzyw i owoców, ale musi też znaleźć się w niej mięso, tyle że to mądrze wybrane - z indyka albo kurczaka.
Drób zamiast wieprzowiny
Młody organizm do prawidłowego rozwoju potrzebuje białka zwierzęcego.
Najlepsze jest mięso indyka czy kurczaka, które jest mięsem chudym i zawiera mniej tłuszczu niż inne gatunki. Dodatkowo tłuszcz drobiowy jest umieszczony głównie pod skórą, więc łatwo go usunąć. Pierś z indyka bez skóry ważąca 150 g ma tylko 126 kcal, pierś z kurczaka (bez skóry) ważąca tyle samo to ok. 150 kcal. Natomiast 150-gramowy kawałek schabu wieprzowego to aż 261 kcal. Co więcej, mięsa tzw. czerwone, czyli wieprzowina i wołowina, zawierają dużo miażdzycogennego aminokwasu metioniny. Mięso drobiowe ma jeszcze jedna zaletę - wymaga relatywnie krótkiej obróbki termicznej, co skraca czas spędzony w kuchni i pozwala zachować więcej wartości odżywczych w potrawie.
Niskokaloryczne niedzielne obiady dla całej rodziny Zupa krem z dyni
(porcja ok. 160 kcal)
4 średnie obrane ziemniaki i 1 kg miąższu z dyni pokrój w kostkę. Ugotuj na 1 l bulionu drobiowego do miękkości ziemniaki (wrzuć je ok. 7 min przed dynią). Zupę zmiksuj. Dodaj pół szklanki jogurtu naturalnego. Wymieszaj. Dopraw solą, pieprzem, ewentualnie imbirem.
Nugetsy z indyka z surówką
(1 porcja razem ok. 350 kcal)
Pół kg piersi z indyka pokrój na krótkie paseczki, przypraw pieprzem i posmaruj jogurtem naturalnym. Zostaw je na kilka godzin w lodówce. Rozgnieć płatki kukurydziane. Blachę do pieczenia wyłożyć pergaminem. Rozbij 2 jajka. Mięso wyjmij z lodówki zamocz w jajkach i obtocz w płatkach kukurydzianych. Ułóż na blasze. Piecz w temperaturze 200ÚC przez ok. 20 min (płatki troszeczkę się przypieką). Podawaj z surówką ze startych marchewki i jabłka, posiekanej cebuli, z natką pietruszki i oliwą, doprawionych solą, pieprzem i ewentualnie cukrem.
Porady kulinarne
Tych wskazówek powinna się trzymać cała rodzina:
wyeliminujmy niezdrowe przekąski (batony, chipsy, herbatniki),
pamiętajmy o śniadaniu. Zapewnia ono energię potrzebną "na rozruch" organizmu i zapobiega napadom "wilczego apetytu",
róbmy uczniowi drugie śniadanie, np. sałatkę z piersi kurczaka z ananasem i jogurtem i mandarynkę,
podawajmy lekką i ciepłą kolację najpóźniej 2 godziny przed snem.
przekonujmy dziecko do jedzenia warzyw
namawiajmy do większej aktywności fizycznej.