Dieta dobrego samopoczucia

i

Autor: W. Brytania

Senior Warszawski. Dieta dobrego samopoczucia

2015-09-14 4:00

Wraz z upływem lat ilość koenzymu Q10 w naszym organizmie maleje. Skutkiem tego może być zespół przewlekłego zmęczenia, brak witalności czy stany depresyjne. Dlatego warto naszą dietę układać tak, aby nie brakowało w niej produktów bogatych w ten składnik.

Koenzym Q nie jest witaminą. To substancja, która wytwarzana jest i zużywana przez organizm człowieka. Dla naszego ciała jest jak paliwo - bierze czynny udział w reakcjach, w wyniku których wytwarzana jest energia.

Bez niego jesteśmy senni

Niedobór koenzymu Q10 powoduje zmniejszoną sprawność komórek i narządów. Nasze ciało przestaje działać tak, jak jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Jeśli czujemy się ospali, wiecznie zmęczeni, mamy kłopoty z trawieniem czy wydolnością innych narządów, to już wiemy, gdzie szukać winnego. Nie ma co jednak popadać w rozpacz. Badania nad Q10 pokazały, że koenzym dobrze się wchłania, jeśli podajemy go sobie w postaci suplementów.

Na talerzu i w pigułce

Niedobór tego składnika można w łatwy sposób uzupełnić, jedząc m.in. ryby, szpinak i brokuły czy wołowinę. Alternatywą na szybką poprawę i podniesienie jego poziomu są suplementy diety.

Wchłanianie Q10 z przewodu pokarmowego zależy od towarzyszących mu pokarmów. Preparaty należy zażywać bezpośrednio po posiłkach i to zawierających tłuszcze, ponieważ Q10 nie jest rozpuszczalny w wodzie.

Warto szukać dobrych preparatów i zwracać uwagę na ich formułę, bowiem Q10 nie wchłania się w całości, jeśli nie jest podawany w "przyjaznym" otoczeniu. Świetnie za to współpracuje z lecytyną, piperyną lub kapsaicyną.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają