- Najważniejsze w odchudzaniu są konsekwencja i systematyczność. Tak jak w przypadku sportowca, żeby coś osiągnąć, trzeba trenować codziennie, a nie zrywami. Spokojnie chudnę 7 kg w ciągu około 2 miesięcy, pod okiem Konrada Gacy, mojego osobistego trenera. W moim przypadku efekt dają odpowiedni sposób odżywiania i ćwiczenia. Nie katuję się, ćwiczę co drugi dzień. Rowerek, bieżnia, stepper, brzuszki. Przy lepszej pogodzie nordic walking, w odpowiednim tempie, nie za wolno, nie za szybko. Spaceruję około 80 minut. Zimą więcej ćwiczę na siłowni. Posiłki jem o stałych porach, zaczynam od śniadania o godzinie 8, potem jem o 12, 16 i 20. Staram się nie omijać posiłków. Piję dużo niegazowanej wody mineralnej, jako przekąski podgryzam warzywa, np. kawałki papryki. Wieczorem nie jem owoców. Podobnie jak w diecie Atkinsa, nie rezygnuję z mięsa i tłuszczów odpowiednia ich ilość jest niezbędna dla organizmu. Ryby i mięso gotuję lub grilluję. Jem jajka, twarożki, pieczywo pełnoziarniste, owoce, warzywa, ryż i kasze, zwłaszcza jaglaną.
Przeczytaj: DIETA GWIAZD. Maryla Rodowicz i dieta paleo, czyli jaskiniowców
Tłusta dieta, która działa
Lubisz szynkę, kiełbasy i boczek? Dieta nowojorskiego kardiologa Atkinsa jest stworzona dla ciebie. Polega ona na ograniczeniu do minimum węglowodanów przy dużej ilości spożywanego białka i tłuszczu. Jej zaletą jest brak uczucia głodu. Dozwolone produkty możemy jeść do woli, a waga i tak spadnie 3-5 kg w ciągu miesiąca.
Podczas trwania diety jemy trzy duże posiłki lub pięć mniejszych. Wprawdzie dieta Atkinsa jest kontrowersyjna, bo uboga w witaminy, składniki mineralne i węglowodany, ale podobno bardzo skuteczna. Polecana jest osobom zdrowym. Nie należy stosować jej długo, bo nadmiar tłuszczy i białek obciąża nerki.
Dieta Atkinsa składa się z 4 etapów
Faza pierwsza, wprowadzająca (2 tygodnie) - ograniczamy spożycie węglowodanów do 20 g na dzień. Posiłki przygotowujemy, mając do wyboru wszystkie rodzaje mięs, ryb, owoców morza, jaja, sery pleśniowe, masło, tłuszcze roślinne. Nie jemy pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw bogatych w skrobię, chudego nabiału, słodyczy, cukru i miodu.
Faza druga (2 tygodnie) - zwiększamy ilość spożywanych węglowodanów do 30-50 g dziennie. Możemy jeść większą ilość warzyw, owoców, a także orzechy i warzywa strączkowe. Nie łączymy węglowodanów z tłuszczami i białkiem.
Faza trzecia - nadal możemy dodawać węglowodany, o 10 g tygodniowo, pamiętając, żeby spożywać ich tyle, aby nie zacząć tyć. Wtedy rezygnujemy z dodawania węglowodanów. Trzeci etap może trwać nawet parę miesięcy, aż do uzyskania pożądanej wagi ciała.
Faza czwarta - utrzymanie wagi, nadal podstawą są tłuszcze i białka, ale możemy spożywać więcej węglowodanów, pamiętając, żeby nie łączyć ich z tłuszczami zwierzęcymi i jajkami.
W czasie trwania diety pijemy dużo wody mineralnej, niesłodzoną herbatę, a w późniejszych etapach również kawę. Unikamy smażenia, warzywa gotujemy na parze, gdyż zachowują wtedy więcej składników odżywczych.
Zobacz: SCHUDNĄĆ 3 KG w TYDZIEŃ: Julia Kamińska i jej sprawdzona dieta - zgodna z grupą krwi [DIETA GWIAZD]
Diety część 5. - Przepisy na posiłki w diecie Atkinsa
1 etap - omlet z serem
Składniki:
* 2 jajka * szczypior * 1/2 szklanki startego żółtego sera * łyżka masła * pieprz, sól
Sposób przygotowania: Jajka lekko ubić, dodać wszystkie składniki z wyjątkiem sera, wymieszać. Następnie usmażyć na patelni, pod koniec posypać serem.
2 etap - zapiekanka z brokułem
Składniki:
* 1 brokuł * 1 pierś z kurczaka
* 20 dag sera żółtego * kubeczek śmietany * 2 jaja * oliwa * sól, pieprz
Sposób przygotowania: Ugotowany brokuł podzielić na różyczki. Pokrojoną pierś z kurczaka doprawić, podsmażyć na oliwie, wymieszać z brokułem i przełożyć do żaroodpornego naczynia. Ser żółty zetrzeć na tarce, wymieszać z jajkiem oraz śmietaną, zalać brokuły. Piec w piekarniku nagrzanym do 200 st. C przez 30 minut.