Zamiast od razu sięgać po leki obniżające ciśnienie, spróbuj zastosować odpowiednią dietę. W wielu przypadkach może ona się okazać tak skutecznym sposobem jak terapia farmakologiczna. Dodatkowo dzięki zmianom w jadłospisie uchronisz organizm przed ubocznymi skutkami leków.
Specjalna dieta dla nadciśnieniowców jest istotna również w przypadku, gdy musisz przyjmować leki (np. przy wyższych wartościach ciśnienia).
Więcej potasu.
Nadciśnieniowcy powinni rozszerzyć swój jadłospis o produkty bogate przede wszystkim w potas. Reguluje on ciśnienie krwi, utrzymuje prawidłowy rytm serca, jest niezbędny przy przekazywaniu bodźców nerwowych i przeciwdziała skutkom nadmiernego spożycia sodu. Potas znaleźć można głównie w:
l pomidorach,
l bananach,
l pomarańczach,
l orzechach,
l wszelkiego rodzaju pestkach,
l roślinach strączkowych,
l ziemniakach,
l suszonych śliwkach.
Wysokiemu ciśnieniu przeciwdziałają również inne mikroelementy, m.in. magnez (pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, warzywa zielonolistne) i wapń (mleko i jego przetwory, sardynki, zielone warzywa liściaste).
Ciemna gorzka czekolada
Zawiera mnóstwo flawonoidów, które zapobiegają skurczom naczyń krwionośnych i uelastyczniają je, dzięki czemu krew może swobodniej przepływać. To zmniejsza ryzyko zakrzepów i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Najlepiej spożywaj ok. 60 g gorzkiej czekolady dziennie. Uwaga! Czekolada powinna mieć co najmniej 70 proc. kakao.
Czosnek i cebula
Zapobiegają odkładaniu się złogów cholesterolowych w ścianach tętnic, tym samym zapobiegają zakrzepom. Bardzo skutecznie obniżają ciśnienie i zmniejszają ryzyko zawałów oraz udarów. Zalecana dawka to 2-3 ząbki czosnku dziennie. Czosnek można stosować przemiennie z cebulą.
Oliwa i olej rzepakowy
Dodatek kilku łyżek oliwy (z pierwszego tłoczenia na zimno) lub oleju rzepakowego (także tłoczonego na zimno) skutecznie pomoże w obniżeniu ciśnienia. Rodzimy olej rzepakowy, co wykazały badania, ma idealne proporcje między kwasami nienasyconymi omega-3 i omega-6. To bardzo korzystne dla układu krążenia.
Głóg, dziurawiec, lipa
Napary z niektórych ziół, a zwłaszcza głogu, dziurawca, lipy, melisy, również pomogą w obniżeniu ciśnienia. Wypijane po szklance dwa razy dziennie rozszerzą naczynia krwionośne, uregulują pracę serca. Ale, uwaga: dziurawiec wchodzi w reakcje z niektórymi lekami na nadciśnienie. Dlatego jeśli już bierzesz takie leki, zanim sięgniesz po herbatkę z dziurawca, skontaktuj się z lekarzem.
Z jadłospisu wyeliminuj:
l sól (zastąp ją ziołami);
l żywność mocno przetworzoną, fast food;
l solone orzeszki, chipsy, krakersy;
l papierosy;
l mocną kawę i herbatę;
l alkohol (ale od czasu do czasu możesz pozwolić sobie na kieliszek czerwonego wytrawnego wina).