Produktom odzwierzęcym mówimy NIE!
Choć często myleni z wegetarianami - weganie całkowicie eliminują ze swojego życia produkty pochodzenia zwierzęcego. W diecie wegańskiej nie znajdziemy nabiału czy nawet miodu, pozyskiwanego od pszczół. Zwolennicy weganizmu twierdzą, że białko pochodzenia roślinnego jest równie wartościowe, jak zwierzęce. Przeciwstawiają się oni okrutnemu traktowaniu zwierząt oraz dbają o środowisko naturalne. Pragną zniwelować m.in. zużycie wody, której ogromne ilości pochłania hodowla zwierząt.
Sprawdź: Michelle Pfeiffer została WEGANKĄ
Weganizm coraz popularniejszy
Młodzież decyduje się na tak gwałtowną zmianę w życiu m.in. dla własnego zdrowia. Dieta wegańska obfituje w witaminy, minerały i błonnik. Zawiera spore ilości węglowodanów oraz białka zawartego w warzywach strączkowych. Urozmaicony jadłopis zawiera koktajle, zupy-kremy, sałatki czy surówki o niebanalnych kompozycjach smakowych i kolorystycznych. Dieta wegańska nie należy do nudnych. Nawet odpowiednio przygotowane tofu może być praktycznie niemożliwe do rozróżnienia od mięsa. Pojawiają się modne bary i restauracje oferujące jedynie kuchnię wegańską.
Najważniejsza jest jakość produktów
Dla wegan najważniejszy jest sposób uprawy roślin. Wskazane są uprawy bez udziału środków chemicznych, owadobójczych, na obszarach czystych i nieskażonych. Wszelkie modyfikacje genetyczne nie wchodzą w grę! Liczne badania wskazują, że weganizm chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak: cukrzyca, nowotwory, miażdżyca. Najważniejsze jest odpowiednie skomponowanie diety tak, aby dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
Nie jest to dieta odchudzająca, ale dzięki zmianom nawyków żywieniowych, możemy zrzucić zbędne kilogramy.
ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail