Dlaczego pieniążek żółknie. Zastosuj rady ogrodnika, kwiat cię za to pokocha i odwdzięczy się pięknymi zielonymi liśćmi

i

Autor: Anna Łowińska/ Pixabay Dlaczego pieniążek żółknie. Zastosuj rady ogrodnika, kwiat cię za to pokocha i odwdzięczy się pięknymi zielonymi liśćmi

Cenne rady na piękną zieleń w domu

Dlaczego pieniążek żółknie? Zastosuj rady ogrodnika, kwiat cię za to pokocha i odwdzięczy się pięknymi zielonymi liśćmi

2022-11-18 16:12

Piękne, okrągłe i zielone liście pieniążka, to chluba miłośników roślin doniczkowych. Jednak jesienią bardzo często zdarza się, że kwiat żółknie a w konsekwencji traci liście. Ogrodnicy doskonale znają przyczynę i radzą jak uratować pieniążka. Sprawdź, co zrobić, aby roślina wróciła do dobrej kondycji.

Pieniążek to jeden z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych ostatnich lat. Jego właściwa nazwa to pilea peperomiowata. Niewielka roślina, która dostosowuje rozmiar do warunków w jakich żyje. Odpowiednio pielęgnowana może osiągnąć  nawet 70 cm wysokości. Z wiekiem pieniążek traci liście od dołu i zaczyna przypominać drzewko dlatego nie powinno nas martwić, gdy odpadnie kilka dolnych listków. Gorzej, kiedy pieniążek zaczyna żółknąć.

Dlaczego pieniążek żółknie?

Pieniążek żółknie z kilku powodów. Pierwszym może być spadek temperatury jesienią lub zimą. Jeśli na termometrze jest mniej niż 16 stopni Celsjusza, to może być jeden z powodów żółtych liści pieniążka. Kolejną przyczyną jest brak światła. Pilea lubi jasne stanowisao, jednak nie bezpośrednie nasłonecznienie. Kolejną przyczyną jest nieodpowiednie podlewanie. Pieniążek dobrze rośnie w lekko wilgotnej glebie ale trzeba uważać, by nie przelać rośliny. Kwiat lepiej reaguje na chwilowe przesuszenie niż nadmiar wody. Wiosną i latem podlewamy go dwa razy w tygodniu, jesienią i zimą raz. Kwiat dobrze reaguje także na zraszanie.

Jak uratować pieniążek?

W zależności od przyczyny żółknięcia liści pieniążka, metody odżywienia rośliny będą różne. W każdym przypadku trzeba obciąć chore liście. Jeśli pieniążek ma za mało światła lub za niską temperaturę warto zmienić jego stanowisko na jaśniejsze i/lub cieplejsze. Przelane kwiaty natychmiast przesadzamy. Osuszamy korzenie, usuwamy zgniłe części i wsadzamy do nowej, przepuszczalnej gleby. Jeśli powietrze w mieszkaniu jest suche, ogrodnicy radzą zraszać pieniążka raz w tygodniu ciepłą, miękką wodą.

ZOBACZ TEŻ: Tak pozbędziesz się pleśni na ziemi w doniczce. Prosty sposób z wykorzystaniem popularnej przyprawy. Grzyb z kwiatów doniczkowych znika

Sonda
Znasz wszystkie zasady pielęgnacji pieniążka?
Tańczące z Promocjami 17.11.2022

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają