Niedojrzałe pomidory

i

Autor: Shutterstock

Dom i ogród

Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Przyczyny i przepis na domowy nawóz, dzięki któremu pomidory będą całe czerwone

2024-08-06 13:02

Rolnicy nazywają to syndromem „żółtej piętki”. Pomidory nie zawsze dojrzewają w całości. Bywa, że zamiast pięknie wybarwionych czerwonych owoców pojawiają się żółte plamy np. przy szypułce. Na szczęście jest na to sposób, czyli domowa odżywka, która wzbogaci rośliny w potrzebne do dojrzewania składniki.

Pomidory nie dojrzewają z kilku powodów. Żeby zielone, niedojrzałe owoce nabrały czerwonej barwy, potrzebna jest m.in. odpowiednia temperatura (od 15 do 30 stopni C). Jeżeli temperatura jest za niska, nie wytwarza się etylen, dzięki któremu pomidory dojrzewają. Z kolei za wysoka temperatura sprawia, że owoców jest mało i chorują z powodu suchej zgnilizny. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra. Zbyt obfite podlewanie sprawia, że w pomidorach nie wytwarza się potrzebny do dojrzewania etylen. Do prawidłowego wzrostu i owocowania rośliny potrzebne są także odpowiednie składniki mineralne.

Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Domowy nawóz, dzięki któremu pomidory będą całe czerwone

Kiedy na początku zbiorów owoce mają żółtą piętkę to oznaka braku składników mineralnych. Jeśli pomidory mają bladą barwę, a przy ogonku są żółte, brakuje im potasu. To właśnie niedostateczna ilość tego składnika sprawia, że owoce słabo dojrzewają i nie wybarwiają się do końca. Końcówka przy szypułce zostaje zielona lub żółta. Brak potasu może objawiać się także słabym kwitnięciem, usychającymi żółknącymi liśćmi oraz odłamującymi się gronami. W takich przypadkach warto zastosować naturalną domową odżywkę. Sprawdzi się tutaj popiół drzewny do podsypywania krzaczków, gnojówka z pokrzywy albo nawóz z bananów. Wystarczy pokroić bardzo dojrzałego banana (ze skórką) na mniejsze kawałki, przełożyć do słoika i zalać gorącą wodą. Po 48 godzinach odcedzić. Takim domowym nawozem można podlewać pomidory. Banany, które zostały po przyrządzeniu nawozu, można jeszcze bardziej rozdrobnić i zmieszać z wodą i ponownie użyć do podlewania warzyw i owoców.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy sadzić truskawki? Nie przegap ważnego terminu, bo nici z przyszłorocznych plonów

Quiz: Najlepsze cytaty z „Samych Swoich”. Wiesz, kto to powiedział? Pawlak, Kargul a może Kokeszko? Szybki test wiedzy o popularnej filmowej trylogii

Pytanie 1 z 10
„Trzeba nam było szukać nowego wroga, jak tu pod bokiem znalazł się stary? Toż to by było nie po Bożemu” - kto w „Samych swoich” wypowiada te słowa?
Artur Szydłowski, szef kuchni restauracji Monticello uczy, jak przygotować zupę krem z pomidorów.
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki