Kiedy storczykom coś dolega, przestają kwitnąć, na liściach pojawiają się dziwne przebarwienia i marnieją w oczach. Dlatego ważne, żeby działać szybko. Jeśli chcesz, żeby storczyki pięknie kwitły, zwróć uwagę na sygnały, które wysyłają kwiaty. Aby zapewnić zdrowie i długowieczność orchidei, zwróć uwagę na te trzy kluczowe wskaźniki.
Żółte liście storczyków. Zwróć uwagę na światło, podlewanie i odżywkę
Liście storczyków mogą być cenną wskazówką dotyczącą ogólnego stan zdrowia kwiatów. Jeśli zauważysz znaczące zmiany w kolorze liści, to znak, że z orchideą coś się dzieje. Żółknięcie lub brązowienie liści może wskazywać na niedobór składników odżywczych, przelanie lub wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z drugiej strony zbyt ciemnozielone liście mogą sugerować niewystarczające oświetlenie. Dlatego przyglądaj się kwiatom i dostosuj doniczki do odpowiedniej ekspozycji na światło. Storczyk jest bardzo wymagający, jeśli chodzi o podlewanie. Żeby kwiaty kwitły, trzeba to robić umiejętnie. Ponieważ orchidee są bardzo narażone na gnicie korzeni, storczyk musi mieć możliwość pobierania wody z powietrza. Ustaw naczynie z wodą za doniczką — roślina sama pobierze tyle wody, ile będzie potrzebowała w danym momencie. Przy bezpośrednim podlewaniu pamiętaj, by unikać całkowitego zanurzania korzeni w wodzie. Kolejną ważną sprawą przy pielęgnacji storczyków jest nawożenie. Czasami kwiaty nie kwitną przez źle dobraną odżywkę. Storczyki najlepiej nawozić specjalistycznymi preparatami, które trzeba rozcieńczyć z wodą. Ważne, by zaaplikować odpowiednią ilość preparatu. Jeśli będzie go zbyt mało, storczyk nie zakwitnie, zbyt dużo spowoduje jedynie rozrost korzeni. Storczyki należy nawozić 2 razy w miesiącu. Zimą zaprzestać nawożenia w ogóle.
Dlaczego storczyk nie kwitnie i nie rośnie? Sprawdź korzenie
Storczyki rosną bujnie i kwitną jak szalone, gdy mają sprzyjające warunki. Jeśli zauważysz zahamowanie lub zniekształcony wzrost orchidei, jest to wyraźna wskazówka, że coś jest nie tak. Może to objawiać się brakiem nowego wzrostu, mniejszymi niż zwykle kwiatami lub zdeformowanymi liśćmi. Jedną z częstych przyczyn zahamowania wzrostu jest problem z korzeniami, taki jak zgnilizna lub uszkodzenie korzeni. Nadmierne podlewanie, słaby drenaż lub szkodniki mogą przyczynić się do problemów z korzeniami. Dokładnie oceń system korzeniowy i w razie potrzeby przesadź roślinę w odpowiednie podłoże.
Szkodniki i choroby storczyków. Kwiaty nie kwitną, bo zaatakowały je owady
Niestety storczyki nie są odporne na szkodniki i choroby, a jeśli nie zareagujemy w porę, pasożyty mogą doprowadzić do śmierci rośliny. Typowe szkodniki na orchideach, to mszyce, wełnowce, i przędziorki. Te drobne owady żerują na liściach, łodygach lub korzeniach i powoli wykańczają kwiat. Podobnie jak infekcje grzybicze lub bakteryjne. Dlatego regularnie sprawdzaj storczyk pod kątem jakichkolwiek oznak szkodników lub chorób, takich jak: widoczne owady, czy lepkie pozostałości (w przypadku wełnowców), pleśń lub czarne plamy na liściach. W przypadku wykrycia podejmij natychmiastowe działania, stosując odpowiednie środki owadobójcze lub grzybobójcze, przestrzegając instrukcji na opakowaniu gotowych preparatów.
Co zrobić, aby storczyki kwitły jak szalone? Prosty sposób na piękne kwiaty
Najlepszy domowy sposób na kwitnące storczyki, bardzo często jest tym najprostszym. Jeśli z jakichś powodów roślina nie kwitnie, warto wprowadzić drobne zmiany, a najłatwiej zacząć od podlewania. Dodanie do wody kilku kropel soku z cytryny zmienia jej odczyn na kwaśny, a wiele gatunków orchidei doskonale czuje się w takim środowisku. Dzięki temu wypuszcza nowe pąki kwiatowe. Kąpiel z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny jest jednym ze sposobów podlewania storczyka. Roślinę (w osłonce), umieszczamy w osłonce w naczyniu z miękką wodą zmieszaną z sokiem z cytryny i pozostawiamy na 15 - 30. Wtedy nie musimy już podlewać orchidei. Taki zabieg najlepiej przeprowadzać raz w miesiącu.