Dlaczego warto wstąpić do NSR? REKRUTACJA do Narodowych Sił Rezerwowych

2011-06-17 4:00

Służba w Narodowych Siłach Rezerwowych to nie tylko możliwość pomagania innym, ale także ogromne wyzwanie, przed jakim staje każdy żołnierz. Możliwość rozwijania zainteresowań, realizacji pasji łączy się z odpowiedzialnością za kolegów oraz powierzone przez zwierzchników zadania.

Ażeby zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych, należy spełnić określone ustawą wymagania. Przede wszystkim osoba ubiegająca się o przyjęcie do NSR nie może być karana za przestępstwa umyślne, musi posiadać wykształcenie co najmniej gimnazjalne oraz orzeczenie wojskowej poradni psychologicznej o braku przeciwwskazań do pełnienia służby. Zawarcie kontraktu jest w pełni dobrowolne, a armia tak samo chętnie nawiązuje współpracę z mężczyznami, jak i kobietami.

Jak wygląda służba

Kandydat do służby w NSR zawiera z dowódcą jednostki wojskowej dobrowolny kontrakt na okres od 2 do 6 lat, z późniejszą możliwością przedłużenia go. Służba nie może jednak trwać dłużej niż 15 lat. Kontrakt ten zawiera oznaczenie stron - dowódcy jednostki wojskowej oraz żołnierza - ochotnika, datę i miejsce podpisania, określenie stanowisk służbowych, na których pełniona będzie służba wojskowa oraz zobowiązania żołnierza do odbywania ćwiczeń wojskowych. Po podpisaniu kontraktu żołnierzom nadawane są tzw. przydziały kryzysowe.

Przeczytaj koniecznie: Czym są Narodowe Siły Rezerwowe. Jak dostać się do NSR? Rekrutacja do NSR

Każdy żołnierz odbywający służbę w NSR podlega opiniowaniu służbowemu. Dzięki temu możliwy jest jego rozwój oraz dostosowanie służby do osobistych predyspozycji. Wyznaczanie na wyższe stanowisko służbowe jest możliwe po uzyskaniu przez żołnierza NSR dobrej opinii służbowej i pełnieniu czynnej służby wojskowej przez okres co najmniej 30 dni.

Oczywiście każdy żołnierz, który w trakcie służby w NSR podniesie swoje kwalifikacje, a w szczególności poziom wykształcenia, może przejść do wyż-szego korpusu kadry. Do kadry podoficerskiej można przejść posiadając wykształcenie co najmniej średnie, a do oficerskiej - wyższe (licencjackie). Przejście może nastąpić jednak dopiero po upływie jednego roku od momentu nadania przydziału kryzysowego.

Obowiązki żołnierzy NSR

Żołnierze NSR zobowiązani są przede wszystkim do realizacji obowiązków wynikających z przydziału kryzysowego, czyli pełnienia czynnej służby wojskowej w określonych przypadkach oraz realizacji programu szkolenia w wymiarze do 30 dni w roku. Ponadto, w ramach służby okresowej, żołnierze zobowiązani są do uczestniczenia w działaniach z zakresu zarządzania kryzysowego w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Żołnierze mogą być więc wzywani do walki z klęskami żywiołowymi, takimi jak powodzie czy pożary, lub też walki z np. zagrożeniami terrorystycznymi. Członkowie NSR zobowiązani są do powiadamiania dowódcy jednostki wojskowej o aktualnym adresie korespondencyjnym oraz przestrzegania regulaminów wojskowych.

Żołnierze, mający w związku z przydziałem kryzysowym dostęp do informacji niejawnych, zobowiązani są też do ścisłego przestrzegania tajemnicy oraz ochrony informacji niejawnych. Bezwarunkowo należy też informować dowódcę jednostki wojskowej o waż-nych zdarzeniach losowych, wpływających na służbę, oraz pogorszeniu stanu zdrowia.

Przywileje żołnierzy NSR

Służba w Narodowych Siłach Rezerwowych wiąże się ze znacznymi przywilejami. Dotyczą one zarówno ochrony stosunku pracy, jak i uprawnień przysługujących żołnierzom.

Oznacza to m.in., że pracownik będący żołnierzem NSR chroniony jest przed zwolnieniem z pracy - pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy z żołnierzem, chyba że zakład pracy ogłosi upadłość lub zostanie zlikwidowany.

Żołnierzowi przysługuje także urlop na czas pełnienia obowiązków w NSR - z zachowaniem prawa do awansu, ochrony socjalnej czy nagród. Czas czynnej służby wojskowej jest wliczany do wysługi pracowniczej. Żołnierzowi przysługuje też opieka medyczna podczas pełnienia służby. W okresie pełnienia czynnej służby wojskowej opłacane są żołnierzom składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Armia może także dofinansować koszt studiów, nauki lub staży oraz specjalistycznych kursów.

Za każdy dzień faktycznej służby żołnierzom przysługuje uposażenie, zarówno z tytułu pełnienia służby przygotowawczej, jak i służby wojskowej czy odbywania ćwiczeń wojskowych. Zwracane są także koszty dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby oraz różnice w wynagrodzeniu, jeśli uposażenie jest niższe niż wynagrodzenie za pracę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają