Oto najpowszechniejsze przyczyny tego, dlaczego wciąż jest ci zimno:
Brak ruchu. Jeśli przez dłuższy czas siedzisz czy leżysz, a także gdy pozostajesz w jednej pozycji bez ruchu, to możesz odczuwać zimno. Tak się dzieje, gdyż mięśnie wówczas nie pracują, więc nie wytwarza się w nich energia - a ciepło to przecież energia. W takiej sytuacji obniża się ciśnienie, więc pewne partie ciała są niedostatecznie ukrwione.
Podeszły wiek. Ponieważ z wiekiem zwiększa się próg wrażliwości termicznej, bardziej dokuczliwie odczuwa się temperaturę i jej zmiany, zwłaszcza nagłe. Anatomiczne receptory czucia ciepła są położone głębiej niż receptory zimna, a w dodatku liczba receptorów ciepła z wiekiem się zmniejsza. Dlatego też starszym osobom jest zimniej niż młodszym.
Stres i zmęczenie. Gdy jesteś niewyspany, zdenerwowany, wówczas twoje krążenie centralizuje się w miejscach, gdzie znajdują się najważniejsze narządy, a odpływa z miejsc mniej ważnych, np. ze stóp i z dłoni.
Alkohol i kofeina. Wbrew pozorom, rozgrzewają tylko pozornie i na krótko. Kofeina zawarta w kawie podnosi temperaturę organizmu, ale gdy temperatura otoczenia jest dużo niższa niż temperatura ciała, wówczas bardziej odczuwa się zimno. Z kolei alkohol rozszerza małe naczynka krwionośne, przez co przepływa przez nie więcej krwi, ale tym samym szybciej traci się ciepło.
Niedokrwistość i niedotlenienie. Gdy dostarczasz organizmowi za mało tlenu, zostaje upośledzony cały metabolizm (przemiana materii). Wtedy wytworzona w procesie metabolizmu energia jest niewystarczająca, by ogrzać organizm.
Niedoczynność tarczycy. Uczucie zimna jest typowe dla tego schorzenia. Dzieje się tak na skutek zaburzeń hormonalnych (za mało tyroksyny), co powoduje osłabiony przepływ krwi oraz upośledzenie funkcji gruczołów potowych i łojowych.
Choroba Raynauda. To schorzenie układu krążenia charakteryzujące się skurczem, pod wpływem zimna lub stresu, tętniczek zaopatrujących w krew palce rąk i nóg. Typowym objawem choroby jest uczucie zimna, drętwienia i mrowienia w zmienionej chorobowo okolicy.
Depresja. Zimno może towarzyszyć chorobom psychicznym. Do objawów depresji może dołączyć uczucie zimna, zwłaszcza gdy osoba chora tak opadła z sil, że nie podnosi się z łóżka.
To cię rozgrzeje:
Aktywność fizyczna
Rozgrzewające herbatki, np. z dodatkiem imbiru, cynamonu, tymianku, pieprzu.
Ubieranie się "na cebulkę"
Dieta bogata w witaminy i mikroelementy