Dotychczas zaległy urlop trzeba było odebrać do końca marca następnego roku. Najprawdopodobniej przepis ten się zmieni i czas odbioru zaległego urlopu będzie dłuższy.
Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu czasu odbioru zaległego urlopu już 19 sierpnia. Zamiast do końca pierwszego kwartału, będzie można wykorzystać zaległy urlop do 30 września następnego roku. Zapis ten pojawił się w ustawie deregulacyjnej bis. Przepis ten nie będzie jednak obowiązywał przy tzw. urlopie na żądanie.
Pierwsza wersja tej ustawy mówiła o przedłużeniu czasu wykorzystania urlopu do 31 lipca, jednak w trakcie prac nad ustawą Sejm zdecydował, że wydłuży ten okres do 30 września. Argument był dość logiczny: wydłużony czas odbioru zaległych urlopów przez pracowników daje możliwość dogodnej organizacji grafików przez pracodawców oraz lepszego wykorzystania wakacji przez pracowników.
Ustawę ma jeszcze zatwierdzić Senat. Posiedzenie Senatu odbędzie się 13 i 14 września br. Następnie, na ostatnim posiedzeniu obecnej kadencji - 15 i 16 września ustawę powinien zatwierdzić Sejm (lub rozpatrzyć ewentualne poprawki Senatu).