Mieszkańcy Ochoty lubią swoją dzielnicę. W badaniu zleconym przez Ratusz wskazywali, że są zadowoleni z mieszkania w niej, bo jest tu dużo zieleni, dobra komunikacja i panuje spokój. Badani wyrazili naprawdę wysoki poziom zadowolenia ze swojej dzielnicy. Wyniósł on 90 proc. pozytywnych wskazań i był jednym z najwyższych w Warszawie.
Blisko parku
Zieleni jest rzeczywiście sporo - dzięki parkom, których tu nie brakuje, oraz ogródkom działkowym. Spokój bierze się stąd, że na wielu osiedlach mieszka dość dużo osób w podeszłym wieku oraz rodzin z małymi dziećmi. Niestety, właściciele samochodów narzekają na korki, ale z tym problemem zmagają się wszyscy warszawiacy. Samochód jednak można zostawić pod domem, bo do centrum jedzie się komunikacją miejską najwyżej 15-20 minut.
Zagłębiem inwestycji mieszkaniowych jest spokojny i prestiżowy rejon Szczęśliwic - budynki powstają przy samym parku i kilka ulic dalej: przy Drawskiej, Włodarzewskiej, Orzeszkowej i kawałek dalej przy al. Krakowskiej. Drugim - okolice ronda Zesłańców Syberyjskich.
Ta lokalizacja ma wiele plusów - jest doskonale skomunikowana z centrum miasta, jest gdzie wyjść na spacer (bliskość parku Szczęśliwickiego to ogromny atut) i w końcu blisko stąd do centrów handlowych Blue City i Reduta.
Ci, których odstrasza zły stan ulicy Włodarzewskiej, mogą odetchnąć z ulgą. Władze dzielnicy planują jeszcze w tym roku przeprowadzenie jej remontu na odcinku od Grójeckiej do Usypiskowej. W budżecie jest zarezerwowane na ten cel 2,7 mln zł.
Blisko centrum
Mieszkania powstają także w okolicach placu Narutowicza - przy ulicy Kaliskiej, Ponieckiej i kawałek dalej w Alejach Jerozolimskich. Stąd do centrum można już dojść na piechotę.
Na Ochocie powstaje coraz więcej restauracji i kawiarni. Jest gdzie spędzić czas w deszczowy dzień lub jesienny wieczór. Choć nie ma tu kina, to działają dwa teatry: Ochoty i Och-Teatr. Jest dużo szkół i przedszkoli, mają tu część swoich wydziałów wyższe uczelnie - Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Medyczny, Akademia Pedagogiki Specjalnej, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB), a także Polska Akademia Nauk.