Dobry czas na naukę

i

Autor: W. Brytania

Senior Warszawski. Dobry czas na naukę

2015-09-14 4:00

Umysł warto ćwiczyć przez całe życie. Świetnym sposobem na zachowanie młodego i błyskotliwego umysłu jest ciągłe rozwijanie go. Można rozwiązywać szarady i krzyżówki, ale jeszcze lepiej wyjść z domu i znaleźć się wśród ludzi, którzy, tak jak my, nie mają ochoty osiadać na laurach.

Kluczem do młodości jest niezabijanie w sobie dziecięcej ciekawości świata i dążenie do ciągłego samodoskonalenia. Nic nie pomoże nam w tym lepiej niż kursy, szkolenia i zajęcia na uniwersytetach. To również świetna okazja, by zażyć pozytywnej i pouczającej rozrywki.

Senior może więcej

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku ruszył w Warszawie już w 1975 roku. Polska była jednym z państw, które jako pierwsze postawiły na edukację i aktywność seniorów. I bardzo dobrze, bo osoby w wieku 60+ mają sporo energii i ambicji, którą mogą spożytkować inaczej, niż tylko opiekując się wnukami czy ogródkiem. Obecnie niemal wszystkie uczelnie w większych miastach dbają o to, by osoby starsze nie nudziły się i mogły rozwijać swoje zainteresowania.

Na Uniwersytety Trzeciego Wieku trafiają zarówno tacy, którzy już kiedyś skończyli studia i mają wyższe wykształcenie, ale nie wyobrażają sobie życia bez dalszej nauki i rozwoju. Na zajęcia uczęszczają również ci, którzy nie mieli możliwości lub czasu, by studiować, ale zawsze o tym marzyli lub dopiero dorośli do takiej decyzji.

Wiek dojrzały czy czas po przejściu na emeryturę to najlepszy moment na inwestycję w siebie. Jeśli więc mamy ambicję, realizujmy ją. Teraz nic już nas nie ogranicza, mamy sporo wolnego czasu, możemy więc bez wyrzutów sumienia zająć się sobą.

Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce, gdzie mamy szansę rozwijać dawno zapomniane pasje lub odkryć zupełnie nowe. Uczestnictwo w wykładach, spotkaniach, dyskusjach oraz zdrowe współzawodnictwo z pewnością sprawią nam wiele radości i satysfakcji. Możemy też uczyć się języków obcych, udzielać się w sekcjach zainteresowań i uprawiać sport.

Kurs na doszkalanie

Uniwersytety Trzeciego Wieku to niejedyne miejsce, gdzie możemy się uczyć. Jeśli to dla nas za mało, to możemy zapełnić sobie zajęciami każdą wolną chwilę. Jest w czym wybierać. Możemy zapisać się choćby do klubu seniora (osiedlowego, dzielnicowego albo przy lokalnym domu kultury). Organizowane tam spotkania i aktywności z pewnością przypadną nam do gustu. Zwłaszcza jeśli jesteśmy pasjonatami sportu, gier karcianych i logicznych czy mamy zacięcie artystyczne.

Jednak nie każdy senior jest emerytem. Niektórzy wciąż pracują (na etacie lub we własnej firmie) i zależy im na ciągłym rozwoju i podnoszeniu swoich kwalifikacji. W ofercie wielu uczelni wyższych znajdują się zajęcia w ramach Uniwersytetu Otwartego. Możemy tam zgłębiać wiedzę z zakresu prawa, ekonomii, języków obcych, ale też kultury czy sztuki. Udział w nich jest płatny (ok. 150-250 zł za kurs). Po jego zakończeniu następuje egzamin i wręczenie dyplomu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki